Co zawierają w sobie produkty śniadaniowe?

Najczęściej z powodu pośpiechu na pierwszy posiłek dnia wybieramy płatki śniadaniowe. Są smaczne i łatwe w przygotowaniu. Wystarczy zalać mlekiem, albo jogurtem i gotowe. Szeroka gama produktów zachęca do kupna, niestety ich rzeczywisty skład nieco różni się od tego, jaki podają reklamy.

źróło:wiejszak.polkipl

Producenci niechętnie wspominają o składnikach niekorzystnych dla naszego zdrowia. W popularnych płatkach kukurydzianych oprócz grysu kukurydzianego i rzekomych witamin , znajdziemy m.in. cukier, glukozę i ekstrakt słodowy. W 100 g tego produktu, około 84g to węglowodany (w tym cukry). Należy też wziąć pod uwagę laktozę z mleka. Producent podając wartość energetyczną na opakowaniu, uwzględnia tylko 30g produktu i125ml mleka. Nie jest to porcja, która nie zapewni nam uczucie sytości, należy zatem tę wartość energetyczną powielić. Pomimo kaloryczności produktu, nie zapewni nam on energii na cały dzień, jak zapewniają reklamodawcy. Puste kalorie sprawiają, że uczucie głodu pojawi się za chwilę ponownie.

Producenci aby spełnić coraz bardziej wygórowane oczekiwania konsumentów oferują nam nawet produkty w wersji ,,fit’’. Sama nazwa jednak może okazać się jedynie chwytem marketingowym. Istotna jest w tym przypadku etykieta. Produkt powinien zawierać jak najmniejszą ilość soli, cukru i tłuszczu, za to sporą ilość błonnika i wartości odżywczych. Wybór płatków typu musli, rzeczywiście może okazać się rozsądniejszy, chociażby ze względu na samą obecność orzechów i owoców suszonych. Przed zakupieniem produktu należy jednak zwrócić uwagę na obecność innych ,,dodatków’’. Przykładowe pudełko płatków musli zawiera m.in.: cukier, ekstrakt słodu jęczmiennego, syrop glukozowy, sól, emulgator mono-i diglicerydy kwasów tłuszczowych, dekstroza, karmel amoniakalny. W rezultacie płatki o nazwie ,,fit’’ są dietetyczne jedynie z nazwy. Faktem jest, że mogą zawierać więcej błonnika i  mniej tłuszczu, zastępowany jest on jednak dodatkową ilością cukru. Unikać też należy produktów typu granola. Ta nazwa oznacza płatki moczone w słodkim syropie a następnie pieczone.

Jakie produkty powinniśmy wybierać?

Zdrowy produkt to taki, który ma nieduży skład. Powinniśmy wybierać produkty bez dodatków emulgatorów, czy innych utwardzaczy. Obecnie mamy do wyboru wiele rodzajów płatków, produkowanych nie tylko z rodzimych zbóż. Różnią się one znacznie składem, smakiem i wartością odżywczą. Płatki owsiane, uważane przez dietetyków za najzdrowsze, są źródłem błonnika i innych ważnych składników takich jak np. potas czy żelazo. Spośród płatków owsianych możemy wybrać: Górskie, Błyskawiczne  lub zwykłe, ale to właśnie te ostatnie są najzdrowsze i najmniej przetworzone. Dostarczają organizmowi magnezu, cynku, wapnia, witamin B1, B6, E, kwasu foliowego, przy tym zawierają niewielkie ilości soli i zapewniają na długo uczucie sytości. Możemy zdecydować się na płatki orkiszowe, które są źródłem witaminy PP oraz poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego i krążenia. Zawierają one więcej białka, tłuszczu i błonnika niż większość odmian pszenicy. Coraz popularniejsze stają się również płatki żytnie, które zawierają takie składniki mineralne jak np. żelazo, magnez, potas, wapń, sód, mangan, jod oraz witaminy z grupy B, witaminę E i sporo kwasu foliowego. Regulują przemianę materii i sycą, przez co są częstym składnikiem diet odchudzających.

Beata Mironow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ