Być ekologicznym w XXI wieku

eco1 sporteuroOd dziecka uczono nas aby zakręcać wodę, wyłączać z kontaktów niepotrzebne urządzenia. Idea ekologicznego stylu życia stała się modna i propagowana przez media i celebrytów. Jak żyć zgodnie z naturą?

Segreguj śmieci
Wygospodarujmy w swoich domach kilka pojemników na różnego rodzaju odpady. Pamiętajmy, że do niebieskiego pojemnika powinien trafić papier, do żółtego – plastik, natomiast szkło do zielonego (kolorowe szkło) lub do białego (białe szkło). Dla przykładu: na wysypiska trafi 10 000 ton szkła mniej jeśli w ciągu roku, każdy z nas, wyrzuci jeden słoik po dżemie do specjalnego kontenera na szkło, zamiast do tradycyjnego śmietnika.
Korzystaj z materiałów nadających się do recyklingu

Jeśli już segregujemy odpady, to warto na co dzień korzystać z rzeczy nadających się do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu. Dzięki korzystaniu z takich materiałów ograniczamy powiększanie się obszarów wysypisk śmieci, a także zużywamy mniej energii elektrycznej, wody i surowców naturalnych.

Ograniczaj zużycie energii elektrycznej

Przede wszystkim powinniśmy wyłączać wszystkie niepotrzebne sprzęty z gniazdek. Każde urządzenie, nawet to pozostawione w stanie czuwania, pobiera energię elektryczną. Jak podaje Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w raporcie przygotowanym dla WWF wyłączenie tylko połowy urządzeń pozwoliłoby ograniczyć emitowanie CO2 o 1 mln ton w skali roku. Równie istotne jest abyśmy dostosowali moc żarówek do naszych potrzeb, a także wyłączali zbędne oświetlenie. Kupując nowe urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na klasę energooszczędności. Jak wynika z danych raportu „Ending Wasteful Energy Use” przygotowanego na zlecenie WWF w sektorze gospodarstw domowych marnotrawione jest nawet do 40% energii elektrycznej. Najlepiej więc jeśli wybierzemy urządzenia energooszczędne o wysokiej klasie energetycznej np. „A”, a także „A+” oraz „A++”.

Ograniczaj zużycie wody

Kontrola zużywanej wody nie tylko pozwoli nam żyć ekologicznie, ale również pozytywnie wpłynie na domowy budżet. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy naprawić wszystkie cieknące krany i nieszczelne zawory. Warto wiedzieć, że jeśli zlikwidujemy przeciekający kran, z którego tylko co 3 sekundy spływa kropla wody, zaoszczędzimy 1 700 litrów wody rocznie. Kolejne oszczędności przyniesie nam branie krótkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie pełnej wody. W trakcie 5 minut pod prysznicem zużywamy ok. 50 litrów wody, natomiast podczas kąpieli w wannie ok. 120 litrów. 

Używaj produktów ekologicznycheco2 sporteuro

Ekologiczne produkty są nie tylko przyjazne środowisku, ale również naszemu zdrowiu. Powszechne jest przekonanie, ze ekologiczne mogą być tylko artykuły spożywcze lub kosmetyki. Jednak jeśli chcemy żyć w zgodzie z przyrodą powinniśmy również pomyśleć o wykorzystaniu w domu ekologicznych środków czystości, takich jak ekologiczna linia produktów Green Vision. Są one nie tylko bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż ich tradycyjne odpowiedniki, ale również są znacznie łagodniejsze dla zdrowia. Środki takie jak Green Vision nie wywołują alergii i uczuleń, a przede wszystkim są równie skuteczne jak tradycyjne detergenty. 

Utylizuj baterie

Zużyte baterie, które trafią na tradycyjne wysypisko są zagrożeniem dla środowiska, gdyż zawierają szkodliwe substancje, takie jak ołów, rtęć i kadm. Pamiętajmy, że tylko jedna bateria może zanieczyścić glebę i wodę. Dlatego też każdą baterię powinniśmy odpowiednio zutylizować. Możemy na przykład wrzucić je do specjalnych kontenerów znajdujących się np. w niektórych supermarketach czy w instytucjach publicznych.

Używaj ekologicznych toreb

Według specjalistów sklepowe torby foliowe, które po wykorzystaniu wyrzucimy od razu do śmietnika to mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Najlepiej więc wychodząc z domu na zakupy zabrać ze sobą ekologiczne torby, wielokrotnego użytku, które są bardziej przyjazne środowisku.

Bycie proeko jest modne !

Adrianna Chmielecka, Fot. subkombi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ