Bohaterowie z dzieciństwa
Przygody Tomka Sawyera
Mark Twain wielkim pisarzem był i co do tego nie ma wątpliwości. Dorośli zaczytują się w „Życiu na Missisipi”, ale też z sentymentem wracają do jego zbioru opowiadań o pewnym sprytnym chłopcu. Twain bazując na wspomnieniach ze swojego dzieciństwa, skonstruował historię pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji, w której zawarł barwny obraz ówczesnej Ameryki. Dwóch chłopców podczas nocnej przechadzki po cmentarzu, staje się mimowolnymi świadkami zbrodni, a następnie przyczyniają się do wykrycia jej sprawców. Znajdziemy tam wszystko. Zabawę, sceny grozy i co najważniejsze: mnóstwo przygód. Książka z powodzeniem przechodzi coraz to młodszych pokoleń i w każdym z nich wywołuje falę entuzjazmu.
Ania z Zielonego Wzgórza
Rudowłosa dziewczynka zdobyła serca małych i dużych czytelniczek na całym świecie. Inspiracją w pisaniu dla Lucy Maud Montgomery był artykuł w gazecie mówiący o parze, której przez pomyłkę oddano do adopcji dziewczynkę zamiast chłopca, a mimo to zdecydowali się oni ją zatrzymać. Ania co i rusz wpadała w tarapaty, a swoim zachowaniem wprawiała w zdumienie opiekunów. Była dziewczynką zupełnie nieżyciowa na dzisiejsze realia. W ucieczce z szarej rzeczywistości pomagała jej z jej wybujała wyobraźnia i nieustającą radością życia. Zatopienie się w lekturę o przygodach dziewczynki zawsze stanowiło i pewnie nadal stanowi, dobre lekarstwo na nudę i smutek. Można było się zanosić ze śmiechu od historii z zafarbowanymi na zielono włosami czy połamaną tabliczką.
Jeżycjada
Nie warto rozdrabniać się na poszczególne pozycje, ponieważ każda książka z serii Małgorzaty Musierowicz, ma swój klimat i powinna znaleźć na półce małej i większej kobietki. Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta. Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Bohaterów nie da się nie lubić. Są poczciwi, mają swoje dziwactwa i zasady, których nikt inny nie rozumie. Dużo czytają i uwielbiają spędzać ze sobą czas. W trakcie lektury przywiązujemy się do poszczególnych postaci, naprawdę mocno przeżywamy ich losy i myślami przenosimy się do zatłoczonej kuchni Borejków, gdzie babcia Mila podaje obiad. W Jeżycjadzie bardzo mocno zaakcentowane są wartości rodzinne, przestrzeganie pewnej hierarchii wartości i próba zachowywania się w sposób moralny, mimo całkowicie amoralnego otoczenia. Borejkowie stali się czymś w rodzaju rodziny zastępczej, przy której próbują się ogrzać psychicznie zmarznięci samotnicy w każdym wieku. W cieple ich domowego ogniska grzeją się też osoby pochodzące z rodzin kochających się i szczęśliwych. Niezamożni, niespecjalnie zaradni, pozbawieni siły przebicia, za to pełni ciepła, kochający książki i przerzucający się łacińskimi sentencjami Borejkowie, związują ze sobą czytelników.
Katarzyna Mierzejewska