Bohaterowie z dzieciństwa

bajki obrazstyleDziewczynki plotły warkoczyki, żeby upodobnić się do Pippi, a chłopcy marzyli o dostaniu się do Akademii Pana Kleksa. Jedno jest pewne: każdy z nas ma takie książki, do których wraca pomimo upływu czasu. Nie ma się co wstydzić, czy mówić, że nie wypada, skoro niezmiennie od lat nas bawią, a zawarte w nich proste, szlachetne prawdy są ponadczasowe.

Dzieci z Bullerbyn

W książce Astrid Lindgren każdy zwykły dzień szóstki młodych przyjaciół jest opisany, jak najciekawsza przygoda. Łowienie raków, wysyłanie „tajnych” wiadomości w puszce na sznurku, czy nawet pielenie rzepy wszystko staje się okazją do zabawy i umocnienia przyjaźni. Dla wielu była to pierwsza byłą to pierwsza książka, przeczytana z własnej woli. Każdy z nas, chociaż trochę, zazdrościł Lisie i spółce, pomysłów na zabawę i sposobów na spędzanie czasu w Bullerbyn. Niejedno dziecko chciało być tam z nimi i próbowało wysyłać wiadomości, za pomocą sznurka, do swoich kolegów z podwórka. Kolejne pokolenia dorastają, ale praktycznie każde myślami powraca do Zagrody Północnej i Środkowej, gdzie bawiła się szóstka dzieci ze Szwecji. Książka została wydana w 1947 roku, ale nie zanosi się, żeby odeszła w zapomnienie. Ci co wychowali się na „Dzieciach z Bullerbyn” chętnie podrzucają tę lekturę swoim pociechom. Lepiej, żeby wpadały na takie pomysły jak Lasse, Bosse i inni, niż spędzały całe dnie przed komputerem.

O psie, który jeździł koleją

Nie każdy pamięta dokładnie fabułę, ale każdy wie jedno: czytając tę książkę płakało się jak bóbr. Pierwszy taki wyciskacz łez dla maluchów, który pokazuje, jak wielka może być przyjaźń między psem a człowiekiem i uczy, że zwierzę, nigdy nie może stać się czyjąś zabawką. Pies Lampo towarzyszy zawiadowcy stacji, podczas jego pracy, na linii Turyn Rzym. Obaj bardzo szybko się do siebie przywiązują. Pies towarzyszył kolejarzowi codziennie podczas jego pracy, a ten zabierał swojego nowego przyjaciela na gorący obiad do siebie do domu. Choć, wystraszone zwierzę często ucieka, szybko staje się ulubieńcem włoskiej rodziny. Jego los kończy się tragicznie. Ratując małą dziewczynkę przed rozpędzonym pociągiem, ginie. Historia bohaterskiego mieszańca Lambo to prawdziwa opowieść o przyjaźni i przywiązaniu. „Nie jest to zmyślona historia. Chociaż dziwna, zdarzyła się naprawdę…”

Tajemniczy ogród

Niezależnie od wieku, wiele osób wymienia tę książkę, jako jedną ze swoich ulubionych. Książka ta chyba nie potrafi się zestarzeć. Ciągle jest czytana, lubiana, wydawana. Historia Mary Lennox i jej przyjaciół znana jest i opowiadana na całym świecie. Mała Mary wskutek tragicznych okoliczności traci rodziców i jest zmuszona do przeprowadzki do Anglii, do nieznanych krewnych. Do tej pory we wszystkim wyręczała ją niania, więc dziewczynka nie umiała sama się sobą zająć, a nawet ubrać. Nie znała też ciepła rodzinnego domu, bowiem rodzice nigdy nie mieli dla niej czasu. Książka pokazuje proces przemian, jakie zachodzą w Mary. Z egoistycznej i samolubnej, staje się dziewczynką dobrą i wrażliwą na losy innych. Uczy się też być przyjaciółką, na dobre i na złe. „Tajemniczy ogród” to ponadczasowa powieść o przyjaźni, przemianie i o tym, jak to w co wierzymy warunkuje jakimi ludźmi jesteśmy. Każdy powinien zachować ją w swojej domowej biblioteczce i w odpowiednim momencie podarować młodszej kuzynce czy córce sąsiadów. A może po prostu zatrzymać dla swoich pociech?

Chłopcy z Placu Broni

Węgierska opowieść o grupie młodych chłopców, którzy bronią swojego dostępu do miejskiego placu, nazywając siebie Chłopcami z Placu Broni. Ich przeciwnikami są „Czerwone Koszule”, które potrzebują tego miejsca do gry w palanta. Historia opowiada o przyjaźni, poświęceniu i braterstwie. Głównym bohaterem jest jasnowłosy, niezauważany przez kolegów Nemeczek – syn krawca. Ten niepozorny malec okazuje się najodważniejszy ze wszystkich chłopców z Placu Broni. Nawet w chorobie przychodzi na plac, aby pomóc kolegom pokonać Czerwone Koszule. Książka pokazuje, jak wiele jest się w stanie zrobić dla czegoś, co się kocha, w co się wierzy. I to niezależnie od wieku. Węgierska opowieść pełna jest świadectw i wartości, których należy przestrzegać w życiu i de facto wiele nauczyć się od tej grupki malców, mieszkających w Budapeszcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ