Bilet do kina za papierosa

 

Tradycyjne metody zniechęcania palaczy do rzucania nałogu rzadko dają spektakularne rezultaty. Próbowano już różnych metod m.in. kampanii społecznych namawiających do rzucenia palenia, wielkich napisów „palenie zabija” na paczkach papierosów, programów telewizyjnych pokazujących jak źle nałóg oddziałuje na zdrowie. Brazylijczycy pokazali, że można zrobić to inaczej…

palenie life4style

Obecnie aż 25 milionów Brazylijczyków pali, a 90% z nich zaczęło jako nastolatkowie. Telewizja SBT postanowiła spróbować innej formy kampanii pomagającej zerwać z nałogiem. W związku z tym skonstruowano „maszynę do rzucania palenia”. Wynalazek wyglądem i sposobem działania przypominał automat z napojami . Jedyną różnicą było to, iż żeby dostać coś w zamian ludzie nie potrzebowali pieniędzy a… papierosów. Za 6 sztuk otrzymywali magazyn, 10 oddanych papierosów przeistaczało się w bilet do kina, 15 dawało bon uprawniający do wejście na wybrane wydarzenia kulturalne np. koncert, film lub sztukę teatralną. Oddając całą paczkę papierosów mogliśmy otrzymać koszulkę.

Interesujący jest fakt, że nagrody za ilość papierosów nie były dobrane przypadkowo. Jeden papieros skraca życie o 11 minut, czyli mnożąc to razy ilość niewypalonych sztuk np. 10x11min otrzymujemy 110minut. Nagrodą jest bilet do kina – oddając papierosy zaoszczędziliśmy 110 minut życia, które wystarczą, aby obejrzeć film.

Efekt akcji? Wzięło w niej udział 1496 osób, razem oddano 13 995 papierosów i zaoszczędzono 153 945 minut życia. Można? Można.

{youtube} NWwu6qpUt8k |600|450|0{/youtube}

 

Daria Sekula

ZOSTAW ODPOWIEDŹ