Bernadetta i jej podróże. Każdy ma to, na co się odważy!

Mówisz, że lubisz podróżować, ale tego nie robisz, bo nie masz pieniędzy i wolnego czasu? W takim razie poznaj Bernadettę Baran, blogerkę i autorkę książki „100 pomysłów na podróżowanie”, która pracuje na etacie oraz prowadzi własną firmę, a mimo to udaje jej się spędzić w podróży ponad 40 dni w roku! W ciągu 3 lat zwiedziła 20 krajów oraz objechała Polskę wzdłuż i wszerz, a wszystko to tanim kosztem! Jak ona to robi? Na szczęście Bernadetta zdradzi nam ten sekret! Podpowie również, jakie rzeczy powinniśmy wziąć w podróż oraz na co musimy zwracać uwagę, planując wakacje na własną rękę. Dzięki naszej bohaterce już żadna wyprawa nie będzie straszna. Zapraszamy do lektury!

Źródło: z archiwum prywatnego Bernadetty Baran

Maria Górczyńska: Skąd wzięła się Twoja pasja odwiedzania innych krajów? Czym są teraz dla Ciebie podróże?

Bernadetta Baran: Zawsze byłam osobą aktywną. Już jako dziecko nie mogłam usiedzieć w jednym miejscu, byłam ciekawa świata, czytałam wiele książek podróżniczych i z zachwytem oglądałam programy podróżnicze, takie jak „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza” czy „Pieprz i wanilia”. Już wtedy zapragnęłam osobiście poznać te wszystkie miejsca, które widziałam w telewizji.

Obecnie podróże odgrywają dużą rolę w moim życiu. Są nie tylko czasem, w którym mogę oderwać się od szarej codzienności i przenieść się w inny region lub kraj. To czas zarezerwowany na aktywny odpoczynek, poszerzanie horyzontów, relaks, zdobywanie wiedzy oraz czerpanie inspiracji z nowo poznanych miejsc. Uważam, że podróże były jedną z najlepszych inwestycji we własny rozwój. Dzięki podróżowaniu moje życie zupełnie się odmieniło, a ja sama stałam się bardziej otwarta, ufna wobec ludzi, wyzbyłam się wielu stereotypów, zaczęłam przełamywać swoje słabości. Uświadomiłam sobie, że każdy człowiek ma prawo do szczęścia i nie potrzeba wiele, aby je odnaleźć. Często zwykły zachód słońca w górach cieszy bardziej niż sukcesy zawodowe czy pieniądze.

Źródło: z archiwum prywatnego Bernadetty Baran

W jakich częściach świata byłaś? Którą podróż wspominasz najlepiej?

Do tej pory podróżowałam głównie po Europie. Odwiedziłam już większość państw na naszym kontynencie. Każda podróż jest inna i wnosi coś nowego. Nie lubię ich wartościować, bo tak naprawdę z każdej wyprawy „przywożę” jakieś przemyślenia lub doświadczenia. Na pewno wędrówka do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela na zawsze zapadnie mi w pamięci. Trud wędrówki, przełamywanie własnych barier oraz konieczność radzenia sobie w ciężkich chwilach obnażyły wiele moich słabości. Po powrocie z wyprawy stałam się nie tylko silniejsza, ale także spokojniejsza.

Wiele osób mówi, że bardzo lubi podróżować, ale nie może, bo ma za dużo obowiązków. Czy to jest tylko wymówka? Jak znaleźć czas na podróżowanie, mając mnóstwo spraw na głowie?

Znam wiele osób, które pomimo natłoku obowiązków realizują swoje pasje, nie tylko te podróżnicze. Uważam, że problem tkwi w złej organizacji i w niewłaściwym planowaniu wolnego czasu. Sama pracuję na etacie oraz prowadzę własną firmę, a mimo to udaje mi się spędzić w podróży ponad 40 dni w roku. Staram się umiejętnie planować każdą podróż. Rzadko kiedy pozwalam sobie na wyjazd z dnia na dzień. Przy tak dużym natłoku obowiązków jest to praktycznie niemożliwe. Dzięki prowadzeniu kalendarza oraz planowaniu większości wypraw już na początku roku wiem, ile dni uda mi się wykorzystać dzięki świętom i długim weekendom, a także ile dni urlopu będę musiała poświęcić na pozostałe wyprawy. Gdy roczny plan podróży jest już w miarę opanowany zaczynam sprawdzać ceny biletów na danej trasie. Czasami udaje mi się znaleźć świetną ofertę na 4-5 miesięcy przed wylotem, innym razem tylko 3 tygodnie wcześniej. Oczywiście od czasu do czasu pozwalam sobie na spontaniczność i potrafię zorganizować wyjazd nawet w 24h.

Kolejną dużą przeszkodą w „poznawaniu świata” są pieniądze, a właściwie ich brak. Jakie są Twoje pomysły na tanie podróżowanie?

Jest kilka sposobów na znalezienie dodatkowych funduszy. Oto kilka z nich:

– oszczędzaj

– znajdź dodatkową pracę lub wykonuj płatne zlecenia

– poproś o podwyżkę w pracy

– przejrzyj swoje szafy, półki oraz schowki i znajdź rzeczy, których nie używasz,

postaraj się je sprzedać poprzez serwisy internetowe lub na wyprzedażach

garażowych

– bądź minimalistą, przestań otaczać się zbędnymi rzeczami

– zmień swoje nawyki zakupowe, staraj się zastąpić kupowane produkty tańszymi

zamiennikami

– znajdź pasywne źródło przychodów

– wykorzystuj swoje talenty, zarabiaj, dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami

W jaki sposób przygotowujesz się do podróży? Na co szczególnie powinniśmy zwracać uwagę, planując wakacje na własną rękę?

Tak jak już wspomniałam: lubię planować. Wolę w spokoju szukać biletów lotniczych, noclegu, sprawdzać warunki pogodowe i klimatyczne w danym kraju itp. Radzę, aby na samym początku, jeszcze przed zakupem biletów, sprawdzić jakie ceny są na miejscu. To nie jest wiedza tajemna. Możemy zdobyć te informacje na kilka sposobów: czytając relacje z podróży na blogach podróżniczych, w prasie i w Internecie, sprawdzić ceny różnych usług oraz produktów za pośrednictwem Internetu, zapytać znajomych, którzy już odwiedzili to miejsce oraz znaleźć informacje na podróżniczych forach internetowych.

Następnie dowiedzmy się jakie zwyczaje, przepisy prawne są charakterystyczne dla danego kraju, np. w Maroko i krajach Bliskiego Wschodu nie wolno fotografować kobiet. Jeśli wybieramy się w podróż na inny kontynent to możliwe, że będziemy musieli zaszczepić się na kilka chorób.

Dobrze też jest mieć pod ręką mapy, ważne telefony, alternatywny kontakt i adres do hostelu lub hotelu, gdyby okazało się, że z jakiś przyczyn nie możemy skorzystać z zarezerwowanego noclegu.

Kombinujmy: ograniczajmy wydatki, wykorzystujmy swoje pasje, próbujmy skorzystać z darmowych atrakcji.

Jaki jest Twój „niezbędnik podróżnika”? Jakie rzeczy zawsze ze sobą zabierasz?

Trzy lata temu wcieliłam zasadę kupowania jednego gadżetu podróżniczego co miesiąc lub dwa. Dzięki temu po dwóch latach udało mi się zgromadzić odzież, obuwie, gadżety i sprzęt, które są niezastąpione podczas podróży. Polecam odzież turystyczną, zwłaszcza termoaktywną, która nie dość, że świetnie chroni nas w różnych warunkach atmosferycznych, to dodatkowo jest lekka, zajmuje mało miejsca w bagażu i szybko schnie. To samo tyczy się ręczników szybkoschnących. Przydatny będzie także solidny scyzoryk, sztućce podróżne, naczynia, ładowarka lub power bank. Dzięki takim wynalazkom nasze podróżowanie stanie się na pewno łatwiejsze.

Źródło: z archiwum prywatnego Bernadetty Baran

Czy masz plany na kolejne wyprawy?

Tak, oczywiście. W czerwcu jadę zdobywać Olimp w północnej Grecji. W tym roku chciałabym również odwiedzić Szwajcarię Saksońską, Białoruś oraz pokonać motocyklem trasę z Warszawy do Bułgarii przez Ukrainę, Mołdawię i Rumunię. Planuję także przejść pieszo Szlak Orlich Gniazd na odcinku 110km.

Ile planów! Życzę powodzenia! A jakie jest Twoje ulubione miejsce w Polsce i na świecie?

W Polsce zdecydowanie są to Bieszczady. W Europie – Norwegia, która zachwyca pięknem przyrody oraz Hiszpania ze względu na wspaniałą kulturę i klimat.

Największe „podróżnicze” rozczarowanie spotkało Cię w…?

W Paryżu i w Barcelonie. Oba miasta choć są ładne, to przepełnione turystami. Staram się stronić od takich miejsc. Niestety nie miałam tam szans na prywatność czy chwilę ciszy.

Źródło: z archiwum prywatnego Bernadetty Baran

Wydałaś książkę „100 pomysłów na podróżowanie” – czym ona się różni od typowych przewodników?

„100 pomysłów na podróżowanie” – czyli jak podróżować niskobudżetowo, w każdym wieku i pokonując różne bariery to książka, która jest kompendium wiedzy o tanim podróżowaniu: o sposobach komunikacji, tanich noclegach, możliwościach darmowego podróżowania, np. w ramach praktyk studenckich, wolontariatów. Jest również inspiracją dla ludzi, którzy w swoim życiu spotykają się z różnymi barierami tj. chorobami, niepełnosprawnością, brakiem funduszy, własnymi ograniczeniami. Chce dotrzeć do osób niepełnosprawnych, niezamożnych, zrezygnowanych. Pragnę podzielić się swoim doświadczeniem, trikami i obserwacjami oraz szerzyć wiedzę wieloletnich podróżników i przekonać czytelników, że każdy może podróżować. Przeprowadziłam liczne wywiady m.in z Magdą i Marcinem Musiałami (Poznajemy Świat, Magda i Marcin), Łukaszem Superganem (blog), Kubą Rydkodymem (Plecak wspomnień), Anią Chagowską (Salsa libre), Fundacją Kadry ze świata, Anną Olej-Kobus (małypodroznik.pl), Judytą Sowa i Izabelą Ostrowską (W moich marzeniach), Romanem Roczeń (muzyk), Teresą Bancewicz i Jarkiem Frankowskim (To nie koniec drogi). Wszyscy bohaterowie książki własnym przykładem udowadniają, że chcieć to móc. Wystarczy tylko przeznaczyć trochę więcej czasu na zorganizowanie wyprawy lub wybrać zawód, dzięki któremu realizacja naszych celów podróżniczych będzie możliwa.

Kilka słów o naszej bohaterce – Bernadettcie Baran znanej jako „Bebe”

„Pochodzę z Przyszowa. Pewnie już macie zagadkę: gdzie to jest??? Nie ułatwię Wam tego zadania – odszukajcie na mapie 🙂 Uwielbiam podróżować! Niezależnie od tego, czy jest to Polska czy miejsce za granicą. Sama nie mogę nazwać się jeszcze podróżnikiem i nie czynię tego z szacunku do wielu osób, które w swoim życiu dotarły do wielu miejsc. Ulubione zajęcie? Odkrywanie miejsca, w którym jeszcze mnie nie było. Jestem miłośniczką pierogów, gór, hiszpańskiej gitary, jazdy na nartach, tanich lotów oraz tanich biletów, kocham taniec – zwłaszcza kizombę, bachatę i salsę, a odnalezienie czegoś w mojej torebce to wyzwanie dla Chucka Norrisa! Mam słabość do kotów i chomików, często działam spontanicznie, jestem roztrzepana, a niektóre przygody z mojego życia nadają się na scenariusz niezłej komedii, która pobiłaby takie hity jak „Kac Vegas” czy „Dziennik Bridget Jones”.

Chcecie bliżej poznać „szaloną” Bebe? Odwiedźcie Jej stronę internetową 100pomyslow.org.pl oraz zajrzyjcie na 100 pomysłów na podróżowanie. Gwarantujemy, że zostaniecie tam na dłużej 😉

Źródło: z archiwum prywatnego Bernadetty Baran

_________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ