ROB 4234 - Version 2 800x530

„Baba Chanel” już w kwietniu w Teatrze Polonia

ROB 4234 - Version 2 800x530Już w pierwszym tygodniu kwietnia w Teatrze Polonia odbędzie się premiera spektaklu teatralnego, pt. „Baba Chanel” w reżyserii Izabelli Cywińskiej. „Baba Chanel” to tragikomedia, której autorem jest Nikołaj Kolada.

Rosja daleka od przepychu i wielkich idei, Rosja zredukowana do poniżonego człowieka, oto świat Nikołaja Kolady, obrońcy skrzywdzonych. Kolada uchodzi za najwybitniejszego dramatopisarza współczesnej Rosji. Pisarz urodził się w 1957 roku w kazachskim sowchozie, ukończył szkołę teatralną, pokazał się jako aktor i reżyser.

Kolada jest autorem dziesiątek sztuk, którymi odcisnął, tak silne piętno na rosyjskiej dramaturgii lat dziewięćdziesiątych, iż nazywa się ten okres dekadą Kolady. Najpopularniejsza w Polsce sztuka to Merylin Mongoł. Baba Chanel to jedna z ostatnich, tragikomedia. Przy okazji premiery Kolada powiedział: „Kocham starych ludzi, inaczej bym tej sztuki nie napisał. Stary człowiek i dziecko maja wiele wspólnego. Dziecka nie karcimy za to, że wzięło kamień i rzuciło w okno, staremu trzeba wiele wybaczyć. Każdy z nas, w każdym wieku pragnie szczęścia, żyć pięknie, godnie i aktywnie”.ROB 4224 - Version 2 800x530

Dlatego bohaterki Baby Chanel – pięć starych kobiet, członkiń chóru Olśnienie, zebranych na uroczystości dziesięciolecia zespołu – cieszą się życiem, bawią, piją i wierzą w dobrą przyszłość. Przez chwilę chcą być szczęśliwe, zapomnieć o okrutnej prawdzie życia: starości, samotności, biedzie. Poprzebierane w piękne ludowe stroje, smakując potrawy specjalnie przez siebie na tę okazję przygotowane, czekają na kierownika zespołu młodego Siergieja, harmonistę.

Wszystkie się w nim podkochują, a on… przyprowadza Rozę: młodszą i biorącą aż półtorej oktawy śpiewaczkę. Wywołuje to żywą reakcję i ma daleko idące konsekwencje.

Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska

ROB 4020 - Version 2 800x530Reżyseria: Izabella Cywińska

Scenografia, kostiumy: Katarzyna Adamczyk

Kierownictwo muzyczne: Jacek Kita

Asystent scenografa: Małgorzata Domańska

Producent wykonawczy: Marta Więcławska

Obsada: Barbara Horawianka, Elżbieta Jarosik, Sławomira Łozińska, Maria Maj, Maria Mamona, Dorota Pomykała, Przemysław Bluszcz.


Fot. Robert Jaworski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ