Athletica nervosa

athletica tekst life4styleDo tej pory wydawało się, że obsesyjne podejście do posiadania idealnej, szczupłej sylwetki jest przypisywane tylko paniom. Okazuje się jednak, że niezdrowe podejście do ćwiczeń fizycznych towarzyszy też mężczyznom. Lubisz spędzać godziny na siłowni? Sprawdź, czy problem athletica nervosa nie dotyczy również Ciebie.

Athletica nervosa to rodzaj zaburzenia psychicznego, który powoduje nadmierną pracę nad swoją muskulaturą. Według ekspertów, głównym czynnikiem napędzającym tę niezdrową chęć do ćwiczeń są magazyny dla mężczyzn. Zgodnie z badaniami psychologów, im częściej dany mężczyzna ma kontakt z kolorowymi magazynami, tym bardziej obniża się jego poczucie atrakcyjności fizycznej. Ponieważ modele przedstawiani w męskich gazetkach wyglądają wyjątkowo dobrze, sprawia to, że u czytelników pojawia się niepokój dotyczący własnego ciała.

Według psychologów, nikt z nas nie jest odporny na przekazywany przez media wzór ludzkiej sylwetki. Obsesyjne uprawianie sportu dotyka częściej singli niż panów pozostających w związkach. Według Davida Gilesa, powodem może być to, że mężczyźni żyjący w stałym związku charakteryzują się większą pewnością siebie i są bardziej przekonani o swojej męskości niż samotnicy. Ponadto, mają oni po prostu mniej czasu na wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

Kristen Harrison i Bradley Bond z University of Illinois przeprowadzili inny rodzaj badań, które wykazały, że czasopisma poświęcone grą komputerowym powodują, że już 8 letni chłopcy zaczynają pracować nad swoimi muskułami.

Oprócz tego dowiedziono, że w ciągu ostatnich 20 lat dla młodych mężczyzn radykalnie zmieniły się poglądy na temat idealnego wyglądu. Również w przypadku kobiecej figury doszło do podobnego zjawiska. Do takich zmian przyczyniły się oczywiście media, które wykreowały przeświadczenie, że atrakcyjne kobiety interesują się jedynie muskularnymi mężczyznami.

Mężczyźni, podobnie jak kobiety pragną osiągnąć rozmiar „0” i to niemałym kosztem. Popadają w obsesję i często zamiast osiągnąć ładną, zdrową sylwetkę, przekształcają się w napakowanych, krótkoszyich pakerów, którzy daleko mijają się z pojęciem atrakcyjności. Pojawienie się poczucia rozczarowania swoim ciałem często pociąga za sobą przyjmowanie sterydów anabolicznych oraz innych nieprzebadanych odpowiednio suplementów diety, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zawsze warto pamiętać o starym, sprawdzonym przysłowiu – co za dużo,  to niezdrowo.

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ