Kooperacja w ekosprawie

Lubisz zdrowe jedzenie? Nie jesteś fanem supermarketów i masowej produkcji? Interesuje Cię, co jesz, skąd to pochodzi i kogo wspierasz finansowo swoimi zakupami? Jesteś eko i lubisz wszystko, co się z tym wiąże? Zapisz się do kooperatywy!

www.krunchykarrot.co.uk

Co to jest?

Kooperatywy spożywcze to grupy ludzi, zrzeszonych dobrowolnie wokół projektu pozyskania zdrowej żywności. Wspierają ekologiczną, sprawiedliwą i demokratyczną gospodarkę. Nie chodzi o zyski, a o wzajemne korzyści. Zgromadzeni w nich członkowie sami organizują dostęp do producentów, zbierają zamówienia, odbierają i rozdzielają towar. Są samowystarczalni, dzielą się zadaniami. Każdy ma swój wkład w budowanie wspólnoty, każdy ma prawo głosu, decyzje podejmowane są wspólnie, nie ma tu szefa.


Zdrowe produkty sprowadzane są najczęściej od okolicznych rolników, prowadzących ekologiczne i tradycyjne gospodarstwa, bez niepotrzebnej chemii, nawozów, pestycydów. Niektórzy z nich mają certyfikaty, inni są po prostu zaufanymi rolnikami, sadownikami. Członkowie kooperatyw osobiście sprawdzają, czy dany dostawca jest wiarygodny, a oferowana przez niego żywność spełnia ich kryteria. Chcemy, by była to po prostu zdrowa żywność i zdrowa relacja rolnik-konsument, bez niepotrzebnych pośredników – podkreśla Katarzyna Maciąg, członkini warszawskiej kooperatywy „Dobrze”.


Jak zostać członkiem kooperatywy?

Wstąpić do kooperatywy może każdy, kto chciałby mieć dostęp do sprawdzonej, zdrowej i smacznej żywności, a idee współdziałania nie są mu obce. Należy zgłosić się do którejś z grup (w Warszawie działa ich co najmniej kilka) lub przyjść na jedno ze spotkań otwartych, organizowanych co jakiś czas. Można przyjrzeć się, jak to wygląda z bliska i otrzymać potrzebne informacje. Członkowie kooperatyw płacą składki na wspólny fundusz, pokrywający koszty ich działalności. Do ich obowiązków należy także „wypracować” potrzebne minimum na rzecz wspólnoty, np. pojechać po towar, pomóc w jego rozdzielaniu.


O sklepie

Jedna z prężnie działających warszawskich grup – kooperatywa „Dobrze”, w sierpniu otworzyła swój sklep – jedyny tego typu w kraju. Dzięki temu dostęp do zdrowej żywności mają także ludzie „z zewnątrz”, niezwiązani z samą kooperatywą. Sklep dopiero się rozwija, nabiera tempa, na razie czynny jest od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-19.30. Klientela sklepu to różni ludzie, w sporej części wegetarianie, ale nie tylko. Jak mówi Katarzyna Maciąg: Przychodzą do nas klienci zaprzyjaźnieni, tacy, którzy chcą kupić towar lepszy niż w supermarkecie, ale za cenę rozsądniejszą niż w sklepach z eko żywnością. Ale coraz więcej jest też przypadkowych osób, zaciekawionych nowym, nietypowym warzywniakiem w okolicy.


A jaki asortyment oferuje sklep? Są głównie owoce i warzywa, sezonowe, świeże, niektóre nietypowe i rzadko spotykane na naszych stołach, jak np. biała marchew czy zapomniany jarmuż. Są też różne nasiona, rośliny strączkowe, kasze, ryż, jaja, kozi nabiał (np. gouda, panir). Są także napoje z miodu z dodatkiem mięty czy imbiru, tzw. miodolady oraz ekologiczne tortille. Sklep się rozwija i ma zamiar poszerzać swą działalność oraz wybór artykułów. Niektóre produkty znikają niczym świeże bułeczki.


Ceny w sklepie oznaczone są dwojako – taniej zaopatrują się członkowie kooperatywy, wyższa cena jest przeznaczona dla niezrzeszonych. Zatem nic prostszego, jak zapisać się do kooperatywy! Korzyści obopólne, zdrowe, smaczne jedzenie, nowe, ciekawe znajomości, wspieranie lokalnych producentów, idea solidarności oraz ekonomii społecznej. Tak o samej kooperatywie mówi Katarzyna Maciąg, zaangażowana w działanie sklepu: To jest duża grupa osób z różnych środowisk, a każdy z nas ma takie samo prawo głosu. Możemy się realizować, rozwijać, dzielić swoimi pomysłami i wdrażać je w życie. Chcesz mieć coś nowego w sklepie kooperatywy? To się do niej zapisz i to zorganizuj, nic prostszego! Jeśli będzie to dobre, na pewno wszyscy Cię poprą.


Oficjalne otwarcie sklepu

30 sierpnia planowana jest oficjalna impreza z okazji otwarcia sklepu, całodzienny event edukacyjno-integracyjny. Będzie można spróbować jedzenia przyrządzonego z dostępnych w sklepie produktów, świeżo wyciskanych soków, w programie są też liczne warsztaty, prezentacje i opowieści. Wtedy można się zapoznać ze szczegółami działania kooperatyw i zapisać się do niej.


Wstęp wolny. Sklep kooperatywy „Dobrze” mieści się w Warszawie, przy ul. Wilczej 29a.


Więcej informacji o warszawskich kooperatywach, m.in. na stronach: wks.waw.pl, dobrze.waw.pl i na profilach facebookowych kooperatyw.

 

Monika Łazuga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ