Antyperspiranty z apteki

pacha-sporteuroZdrowsze i tańsze od dezodorantów z drogerii są zioła i olejki roślinne. Łagodnie odświeżają skórę, zmniejszają pocenie się i hamują powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Podstawowy skład:

Olejki eteryczne stanowią istotny skład wielu receptur dezodorantów. Prostą miksturę przygotowujemy z 50ml czystego alkoholu (40%) i 50ml hydrolitu, np. wody z oczaru, chabru bławatka lub wody różanej-wszystkie dostępne w sklepie zielarskim. Następnie dodajemy, według uznania, 40 kropli jednego z olejków:

  • Olejki z wielu cytrusów działają chłodząco, np. cytrynowy, bergamotowy, z trawy cytrynowej, limonki, gorzkiej pomarańczy lub grejpfruta
  • Olejek różany lub lawendowy nadaje dezodorantowi delikatny, kobiecy zapach
  • Olejek z szałwii lub cyprysu działa ściągająco, dzięki czemu zmniejsza pocenie się

Przed zastosowaniem tak przygotowane olejki należy odstawić na tydzień.

Środki domowe:antyperspirant-sporteuro

  • – Jeżeli nie mamy zapasu dezodorantów, mieszamy 2-3 krople olejku eterycznego (różanego lub lawendowego) z niewielką ilością wody i nawilżamy okolice pod pachą.
  • – Dezodoranty w kamieniu są tanie, jednak mogą zatykać pory, jeżeli się ich nadużywa. Do najbardziej znanych należy dezodorant z ałunu.
  • – Przy silnym poceniu się skrapiamy bawełniany ręcznik octem jabłkowym i nacieramy skórę pod pachami. Własny dezodorant o świeżym zapachu. Mieszamy w zamykanym naczyniu:

– 3 łyżki suszonej szałwii

– 3 łyżki suszonej lawendy,

– sok i startą skórkę połówki cytryny,

– 3 krople olejku cytrynowego,

– 3 krople olejku z gorzkiej pomarańczy

  • – Zalewamy 250ml wody kwiatowej z oczaru. Odstawiamy na tydzień, a następnie odcedzamy i dodajemy 2 łyżki octu jabłkowego.

Skutecznym środkiem jest herbatka z szałwii, którą regularnie pijemy i dzięki temu zapobiegamy nadmiernemu wydzielaniu się potu.

Samodzielnie przygotowane dezodoranty najlepiej wlać do butelki z pompką i przed użyciem wstrząsnąć.

Należy pamiętać o tym, aby dezodoranty nakładać na czystą skórę dzień po ogoleniu włosów pod pachą. Dzięki temu bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach potu nie mogą się tak szybko rozmnażać. Zmniejsza się też ryzyko podrażnienia skóry. Stosowanie dezodorantów w zbyt dużej ilości jest niezdrowe. Skutkiem mogą być zatkane kanały potowe i zapalenia. Dzięki goleniu włosów pod pachą w dużym stopniu zapobiegamy nieprzyjemnemu zapachowi.

 

Urszula Rudzińska, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ