Andaluzja – serce Hiszpanii

Mówi się, że prawdziwą duszę Hiszpanii zobaczymy tylko w Andaluzji. Ta najludniejsza wspólnota autonomiczna zachwyca bogactwem kultury, tradycyjnymi przysmakami oraz niepowtarzalną atmosferą gorącej i temperamentnej Hiszpanii. Flamenco, korridy i prawdziwe fiesty przyciągają tłumy turystów każdego roku. Wycieczka po Sewilli, Kordobie lub Maladze to idealne rozwiązanie dla ciekawych i spragnionych przygód.

twenty-somethingtravel.comSewilla

Sewilla to stolica regionu Andaluzji, niezwykle urocza i charakteryzująca się sennym, nastrojowym klimatem, który ożywiają dźwięki dzwonów kościelnych. Wśród zabytków miasta warto zwrócić uwagę zwłaszcza na Katedrę de Santa Maria – jeden z największych kościołów na świecie. Jego początki sięgają aż do XV wieku. Pasjonatów historii i podróży na pewno zachwyci fakt, że znajduje się w nim grób Krzysztofa Kolumba. W mury tej przepięknej, gotyckiej katedry, która po rozbudowie została wzbogacona elementami barokowymi, wkomponowano słynną La Giraldę – wieżę pozostałą po muzułmańskim meczecie. Przebywając w Andaluzji nie można pominąć także zwiedzenia Placu Hiszpańskiego. Charakteryzuje go styl neomudejar oraz elementy art deco. Znajduje się w nim półokrągły plac z umieszczoną pośrodku fontanną. Otoczony jest ciągiem budynków, których ściany są zdobione ceramiką. Majestatyczne piękno tego miejsca powoduje, że inspiruje ono wielu twórców filmów. Niektóre sceny z „Gwiezdnych wojen” oraz „Gry o tron” były kręcone właśnie na Placu Hiszpańskim. Sewilla może się także poszczycić wspaniałymi parkami i ogrodami. Na wyróżnienie zasługuje powstały w 1929 r. krajobrazowy Parque de Maria Luisa. Jego atrakcyjność podkreśla obecność wielu zabytków. Wymarzonym miejscem na spotkania w gronie rodziny oraz znajomych jest natomiast Alamillo Park, usytuowany w północnej części wyspy La Cartuja. Został wyposażony w place zabaw, boiska oraz miejsca piknikowe.

W stolicy Andaluzji królują zwłaszcza dwa obszary – Triana i Santa Cruz. Na ten pierwszy składają się urocze, stare kościoły i manufaktury. Stanowią prawdziwą ucztę dla oka nawet dla tych, którzy zwykle nie poświęcają wiele uwagi pięknu architektury. Santa Cruz charakteryzują natomiast wąskie uliczki, przy których są umiejscowione klimatyczne restauracje. Pośród nich znajdują się tapas bary, gdzie można uraczyć się tradycyjnymi hiszpańskimi przekąskami. Niewątpliwy przysmak stanowi także churros – słodki wypiek o kształcie pręta, bardzo często podawany na śniadanie wraz z gorącą czekoladą. Tę ostatnią przeważnie zastępuje jednak tinto de verano, czyli drink na bazie czerwonego wina i napoju, np. Sprite’a.

Mówiąc o Sewilli, nie można oczywiście pominąć jej barwnej kultury, którą wyznaczają dwa festiwale: Semana Santa – Wielki Tydzień oraz Feria de Sewilla, znana także pod nazwą Feria de Abril. Odbywają się na nich jarmarki oraz procesje. Wybierają się na nie całe rodziny, oczywiście w świątecznych strojach. Panie zakładają na siebie piękne, kolorowe suknie flamenco i dbają o to, aby każdego dnia wystąpić w innej. Włosy upinają w koki nisko nad karkiem, a czubki głów zdobią dużymi kwiatami o wyrazistych barwach. Nawet malutkie dziewczynki i niemowlęta w wózkach są ubrane w specjalnie na tę okazję przygotowane ubrania. Mężczyźni z kolei zakładają stroje regionalne. Na festiwalach zabawa trwa do samego rana, wszyscy tańczą, jedzą, piją i zwyczajnie cieszą się życiem. Choć to festiwale cieszą się w Sewilli największą popularnością, nigdy nie można tam narzekać na brak rozrywki.

tourist3world.blogspot.com

Kordoba

Kordoba jest położona nad rzeką Gwadalkiwir. Na początku VIII w. Kordoba dostała się pod panowanie Arabów. Mezquita to dawny Wielki Meczet, pozostałość po ich obecności, a zarazem największa, turystyczna atrakcja. Po tym jak chrześcijanie zdobyli Kordobę została przekształcona w kościół. Wszyscy, którzy zwiedzają Andaluzję specjalnie przyjeżdżają do tego miasta, aby zobaczyć ten wspaniały, architektoniczny zabytek. W bliskim sąsiedztwie Mezquity znajduje się piękny, stary plac Plaza del Potro. Krąży pogłoska, że zawitał tam sam Cervantes, który wspomniał w „Don Kichocie” o posągu rzeźby konia, który został umiejscowiony na rynku. Warta uwagi jest także zabytkowa rezydencja Alcazar de los Reyes Cristianos. W XV w. była ona siedzibą Izabeli I Kastylijskiej i Ferdynanda II Aragońskiego. Pomimo tego, że Kordoba nie jest po drodze tym, którzy podążają utartym, turystycznym szlakiem, naprawdę warto ją odwiedzić.

travelbandit.com

Granada

Granada leży u stóp gór Sierra Nevada. To ważny ośrodek kulturalny, uniwersytecki oraz handlowy. Będąc w Granadzie, nie można pominąć dzielnicy Barrio Albaicin. Charakteryzują ją urocze, kręte uliczki, placyki oraz patia zwracające uwagę kwietnymi dekoracjami. Niektórym miejsce te może przypominać Maroko ze względu na liczne stoiska z arabskimi przyprawami, ozdobami czy herbatami, które budują cały klimat. Barrio del Sacramonte, czyli Święta Góra to kolejny, obowiązkowy punkt docelowy podróży po Granadzie. W jej okolicach mieszkają Cyganie. Niezwykły jest fakt, że role ich domów spełniają wydrążone w skale groty. Już chociażby to sprawia, że warto się wybrać w tę okolicę. Jednak Ci, którzy myślą, że Granada to zacofane miasto, będą zaskoczeni. Gran Via de Colon z pewnością można uznać za nowoczesną dzielnicę. Plaza de Isabel la Catolica to najważniejszy plac, który się tam znajduje. W tej okolicy można podziwiać także cechującą się renesansowym stylem Katedrę. Granada z pewnością jest uroczym miastem, zachwycającym swoją różnorodnością.

city.samondeo.com

Kadyks

Kadyks to najstarsze miasto w Europie. Zostało założone już 1100 lat przed naszą erą przez Fenicjan. Zabytki, piaszczyste plaże, ocean i życzliwi mieszkańcy zwani Gaditano to jedne z głównych zalet tego miasta. Obowiązkową atrakcją jest barokowa Catedral Nueva, która zachwyca swoimi rozmiarami i kamiennymi rzeźbami. Warto zobaczyć również katedrę Santa Cruz, z której będziemy mogli podziwiać panoramę miasteczka i wybrać się na spacer małymi i przytulnymi uliczkami. Jeśli chodzi o przysmaki, to koniecznie musimy spróbować oryginalnego Pan de Cádiz, który stanowi słodka masa marcepanowa o kształcie bochenka chleba, nadziewana kolorowymi galaretkami. Wielkim plusem Kadyksu jest to, że nie ma w nim wielu turystów, którzy w tym czasie oblegają bardziej komercyjne miasta. Dlatego też możemy cieszyć się względnym spokojem i rozkoszować pięknem tego starożytnego miasta.

www.fanpop.com

Gibraltar

Co prawda Gibraltar nie wchodzi w skład terytorium Hiszpanii, to również jest często obieranym punktem przez turystów. To brytyjskie terytorium zajmuje jedynie 6,55 km2, a mieszka w nim prawie 30 tysięcy osób. Najbardziej znanym obiektem jest oczywiście Skała Gibraltarska, która w przeszłości była bazą wojskową. Główna ulica miasta obfituje w centra handlowe i sklepy, ponieważ Gibraltar jest strefą bezcłową. W mieście możemy również zwiedzić wiele jaskiń i przejść się wydrążonymi korytarzami, które sięgają nawet do 48 kilometrów. Na Gibraltarze znajduje się również malutki i nietypowe lotnisko, którego pas startowy rozpościera się tuż za szlabanem miejskiej ulicy. Musimy być jednak czujni i uważać na… małpy berberyjskie. Te na pozór urocze i przyjazne zwierzęta potrafią kraść jak nikt inny.

marbellamarbella.es


Źródło: http://sewilla.lovetotravel.pl, http://www.bezmapy.pl

_______________________

 Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ