Alternatywne farbowanie włosów

Każdemu marzyło się choć raz w życiu zaszaleć z kolorem włosów i zmienić go nie do poznania. Widoczny z daleka róż, niebieski lub zielony ciągle wydają się jednak zbyt odważne na co dzień. Dobrą okazją do zmian może być zbliżający się wielkimi krokami Sylwester. Jak dobrze przeprowadzić koloryzację, żeby efekt był taki, jaki sobie wymarzymy?

tumblr.com

Na polskim rynku mało jest trwałych farb, które odbiegają od standardowej palety kolorystycznej. W drogeriach znajdziemy odcienie brązów, blondów, rudości, a najdziwniejsze dostępne kolory to śliwka i malina. O bardziej ekstrawaganckich możemy zapomnieć. Jeśli zdecydujemy się już na odważne farbowanie, z pomocą przyjdzie nam Internet. W sieci można kupić tonery w praktycznie wszystkich kolorach. Od słodkiego różu, przez morską zieleń, do śliwkowego fioletu. Nie są to jednak produkty trwałe i zmywają się po kilku myciach, najczęściej po około 20 dniach. Zazwyczaj sprzedawane są ich całe zestawy. Kolory z zakupionej palety można też dowolnie mieszać i tworzyć oryginalne połączenia.

Zabieg możemy przeprowadzić samodzielnie. Toner nakłada się na włosy i przeczesuje tak długo aż produkt się spieni. Będzie to oznaczać, że pigmenty wniknęły w strukturę włosa. Jak zabrać się do takiego farbowania wyjaśnia fryzjerka Dagmara Burtnik: W celu osiągnięcia jednolitego i intensywnego koloru z palety tych niestandardowych (niebieski, różowy, itd.) zwykle należy uprzednio włosy mocno rozjaśnić. Im włosy będą bielsze, tym lepszy będzie efekt końcowy. Oczywiście to nie dotyczy naturalnie jasnych włosów. W tym celu stosuje się rozjaśniacz w proszku i oksydant 9% lub 12% (bardzo silny utleniacz; nie stosuje się go tak często jak te o niższym stężeniu, zwłaszcza odradzam stosowanie tak silnej wody osobom niemającym wystarczająco dużej wiedzy i doświadczenia we fryzjerstwie, ponieważ można zrobić niesamowite spustoszenia w strukturze włosów). Po „wybiciu” pigmentu z włosa w procesie rozjaśniania należy „wbić” go ponownie poprzez nałożenie farby, tonera, pianki bądź żelu koloryzującego. Zdecydowanie trzeba brać pod uwagę koszty, gdyż utrzymanie intensywnego i ładnego koloru wiąże się z jego odświeżaniem co jakiś czas (kwestia indywidualna włosów).

Jak wszystkie zabiegi chemiczne, farbowanie również osłabia włosy. Warto zadbać o ich kondycję wspomagając je odpowiednimi środkami. Można to zrobić od środka, zażywając witaminy lub od zewnątrz, pomagając sobie maskami i odżywkami. – By cieszyć się zdrowymi włosami o ładnym kolorze przede wszystkim trzeba o nie dbać zarówno przed zabiegami, w trakcie, jak i po nich. Dieta ma wpływa na to jak się czujemy, jak wyglądamy oraz na to, w jakim stanie są komórki naszego organizmu. W tym także skóra głowy i włosy. Dlatego ważne jest, by dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych budulców i witamin. Dodatkowo można stosować kuracje wzmacniające od wewnątrz w postaci różnych suplementów dostępnych w aptekach. By włosy nie straciły na witalności, kluczowym zagadnieniem jest wybór środków. Zawsze polecam stosowanie profesjonalnych preparatów i kosmetyków, które można kupić w sklepach i hurtowniach fryzjerskich. Takie zabiegi osłabiają włosy. Warto zatem stosować kompresy, saunę, używać mocno nawilżających i regenerujących odżywek, masek oraz olejków (zwłaszcza na końce) – mówi Dagmara.

Żeby wykonać taki zabieg u fryzjera najlepiej uprzedzić o tym salon wcześniej. Niestandardowe kolory farb są sprowadzane w wielu miejscach jedynie na specjalne zamówienie klienta.

Ada Koperwas

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ