Albinosi skazani na śmierć? Traktują ich jak zwierzęta

Życie Albinosów z Malawi nieustannie jest zagrożone. Miejscowa ludność wierzy, że w kościach tych osób znajduje się złoto, a zjedzenie ich ciała zapewni młodość i dobrobyt. Tylko w kwietniu zginęły cztery osoby. Amnesty International przygotowało nagranie, w którym dowiemy się więcej o tym zastraszającym zjawisku.

www.youtube.com

Czym jest albinizm?

Albinizm jest defektem, który polega na braku melaniny (barwnika). Skóra, włosy i oczy osób zmagających się z tym schorzeniem są bardzo jasne. Choroba ujawnia się zazwyczaj po urodzeniu i ma podłoże genetyczne. W Europie schorzenie występuje dość rzadko, natomiast na kontynencie afrykańskim rodzi się znacznie więcej dzieci dotkniętych tym zaburzeniem. Często chorują one na raka skóry, gdyż ich skóra nie jest dostatecznie chroniona przed słońcem, a one same nie mają świadomości w jaki sposób należy zabezpieczać się przed promieniami UV.

Albinosi nie mogą czuć się bezpiecznie

W Malawi populacja albinosów liczy ok. 7-10 tysięcy osób. Ich życie nieustannie jest zagrożone – stają się ofiarami morderstw, porwań i napaści, gdyż tamtejsza ludność wierzy, że w kościach osób zmagających się z tą chorobą znajduje się złoto oraz zjedzenie ciała albinosa zapewni dobrobyt, młodość i szczęście.

Amnesty International przygotowało materiał, w którym chce zwrócić uwagę na to straszne zjawisko.

{youtube}oIMS0bNGcIc|600|450|0{/youtube}       

Albinosi też często są wykluczeni ze społeczeństwa, nie obejmuje ich nawet podstawowa opieka zdrowotna, nie mówiąc już o dostępie do edukacji. Wielu z nich pada również ofiarą własnych rodzin, które pojawienie się dziecka z tym zaburzeniem uważają za zły omen.

Albinosi są traktowani jak zwierzęta

Mordercy napadają na afrykańskie domy, w których mieszkają albinosi. Nie liczą się nawet z kobietami i dziećmi. Niedawno jedno z nich zostało porwane, a potem zabite. Miało zaledwie kilka lat. Według raportu Amnesty International w ciągu półtora roku zostało zamordowanych 18 osób. Jednak te dane są zaniżone, gdyż miejscowa policja nie prowadzi statystyk dotyczących wykroczeń na albinosach, a wiele rodzin nie chce otwarcie mówić o prześladowaniach.

_________________                   

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ