Akcja – TU REAGUJEMY NA MOLESTOWANIE – list otwarty do właścicieli barów i klubów

Na czym polega akcja?
 
seksualnosc polek
 
Pigułka gwałtu, łapanie za nogi i tyłek, oraz niestosowne zaczepki – tak wyglądają realia, z którymi zetknęło się wielu z nas. Ofiar przemocy seksualnej powinniśmy szukać głównie w nocnych klubach. To, że takie osoby są – wiadomo. Nie wiadomo jednak gdzie one mogą szukać pomocy. Nie ma jasnego komunikatu, mówiącego o pomocy. Dlatego właśnie, portal Noizz, we współpracy z sexedPL oraz Going, ruszył z akcją „TU REAGUJEMY NA MOLESTOWANIE”. Akcja polega na szkoleniu pracowników klubów, by ci byli świadomi, jak się zachować w przypadku przemocy seksualnej.

Molestowanie seksualne w  klubach stało się przykrą normą. Niezależnie od tego, czy mowa o dyskotece w mieścicie, czy prestiżowym klubie w środku miasta. Ludzie ze złymi intencjami spotkać można wszędzie. Ofiary przemocy seksualnej zazwyczaj nie wiedzą jak się zachować. Co więcej – takiej pomocy zazwyczaj nikt nie oferuje. W przypadku tego typu przemocy Polskie, niejednokrotnie biorą winę na siebie, tłumacząc sytuację „właściwym”, czy prowokującym ubraniem, lub zachowaniem. Należy jednak zaznaczyć, że niechciany dotyk jest molestowaniem.

Sytuacja w polskich klubach musi ulec zmianie:

TU REAGUJEMY NA MOLESTOWANIE jest ogólnopolską kampanią społeczną, która łączy kluby oraz bary. Pracownicy niektórych z lokali zostali przeszkoleni w temacie przemocy seksualnej i pomocy ofiarom tej przemocy, przez profesjonalną edukatorkę – Ewę Rutkowska – doświadczoną trenerkę, która od roku 2003 prowadzi warsztaty równościowe i antydyskryminacyjne. Ewa Rutkowska jest także ekspertką gender mainstreaming dla UNDP w Polsce oraz Macedonii. Szkolenia mają być odnawiane.

Cel akcji?

Dzięki akcji, podczas imprez pośród personelu ma się znaleźć chociaż jedna osoba, odpowiedzialna za pomóc osobom pokrzywdzonym. Przez to potencjalne ofiary będą wiedziały gdzie zgłosić niepokojący przypadek. Akcja ma na celu także uświadomienie, że oprawcy nie są bezkarni.

W akcji udział biorą tylko przeszkolone miejsca. W takim miejscu ma się znaleźć komunikat: „ZOSTALIŚMY PRZESZKOLENI”, „ZGŁOŚ ZA BAREM KAŻDY PRZYPADEK MOLESTOWANIA”.

W pierwszej odsłonie biorą udział czołowe warszawskie kluby, jak: Plan B, BarKa, Jasna 1, Metropolis, Pogłos, Fala Nad Wisłą, Niebo, Hydrozagadka, czy Chmury. Jest to dopiero początek akcji. Akcja niesie korzyść zarówno dla uczestników imprez, jak i dla samych klubów, w formie promocji. Koszty szkoleń pokrywane są przez kluby/bary – gwarantuje to zaangażowania właścicieli, jak i pracowników.

Popieramy taką inicjatywę!

http://onet.tv/k/noizz/tu-reagujemy-na-molestowanie/r1tjne

https://reagujemy.pl/

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ