Notre dame pożar

Abp Dziwisz: to symbol płonącej Europy. Internauci: “To symbol niestosowania się do zasad BHP…”

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu wywołał falę komentarzy. Wiele z nich odnosi się do polityki i zmian społecznych.

Chociaż pożar najprawdopodobniej nie miał związku z celowym działaniem wiele osób chce dopatrzeć się działania symbolicznego lub wręcz “kary bożej”.

O upadku chrześcijaństwa pisze chociażby minister Adam Andruszkiewicz, w swoim oświadczeniu w podobnym stylu wypowiada się też kardynał Stanisław Dziwisz: “Z bólem przyjęliśmy wiadomość, że płonie tak bliska i droga nam katedra Notre-Dame, symbol chrześcijańskiej Europy. Wspominamy podróż Ojca Świętego Jana Pawła II i jego fantastyczne przemówienie przed katedrą do narodu francuskiego. Polska była zawsze bliska Francji, a Francja Polsce, tym bardziej dziś przeżywamy tę tragedię. Łączymy się z całym narodem francuskim, wyrażając naszą bliskość i współczucie. Łączę się również osobiście z arcybiskupem Paryża, wyrażając nasz ból i wspominając wszystkich jego poprzedników. Cóż nam zostaje? Wielka modlitwa, wyrazy współczucia, a potem wsparcie, aby ta katedra, symbol chrześcijaństwa, została odnowiona. Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy. Oby ten ogień przyczynił się do odnowy Europy i chrześcijaństwa w Europie.” – podkreśla na zakończenie kardynał.

Patos wokół pożaru unikatowego zabytku drażni jednak internatów. “To symbol niestosowania się do zasad BHP…” – pisze Adam. “Lepiej nie mówić nic…. Taka gadanina to symbol prostactwa.” – wtóruje mu Barbara.

One Comment

  • OWL pisze:

    Po co Dziwiszowi ten wielki kwiecisty banalny patos? Niech zamiast opowiadać frazesy sięgnie do własnej kieszeni i wyłoży suty datek na odbudowę zniszczonej pożarem katedry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4362 More posts in Newsy category
Recommended for you
Artur Boruc publicznie upokorzył byłego męża Marty Kaczyńskiej

Artur Boruc opublikował na Twitterze wpis, który jest odpowiedzią na ostatnie słowa Marcina Dubienieckiego skierowane...