Notre dame pożar

Abp Dziwisz: to symbol płonącej Europy. Internauci: “To symbol niestosowania się do zasad BHP…”

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu wywołał falę komentarzy. Wiele z nich odnosi się do polityki i zmian społecznych.

Chociaż pożar najprawdopodobniej nie miał związku z celowym działaniem wiele osób chce dopatrzeć się działania symbolicznego lub wręcz “kary bożej”.

O upadku chrześcijaństwa pisze chociażby minister Adam Andruszkiewicz, w swoim oświadczeniu w podobnym stylu wypowiada się też kardynał Stanisław Dziwisz: “Z bólem przyjęliśmy wiadomość, że płonie tak bliska i droga nam katedra Notre-Dame, symbol chrześcijańskiej Europy. Wspominamy podróż Ojca Świętego Jana Pawła II i jego fantastyczne przemówienie przed katedrą do narodu francuskiego. Polska była zawsze bliska Francji, a Francja Polsce, tym bardziej dziś przeżywamy tę tragedię. Łączymy się z całym narodem francuskim, wyrażając naszą bliskość i współczucie. Łączę się również osobiście z arcybiskupem Paryża, wyrażając nasz ból i wspominając wszystkich jego poprzedników. Cóż nam zostaje? Wielka modlitwa, wyrazy współczucia, a potem wsparcie, aby ta katedra, symbol chrześcijaństwa, została odnowiona. Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy. Oby ten ogień przyczynił się do odnowy Europy i chrześcijaństwa w Europie.” – podkreśla na zakończenie kardynał.

Patos wokół pożaru unikatowego zabytku drażni jednak internatów. “To symbol niestosowania się do zasad BHP…” – pisze Adam. “Lepiej nie mówić nic…. Taka gadanina to symbol prostactwa.” – wtóruje mu Barbara.

One Comment

  • OWL pisze:

    Po co Dziwiszowi ten wielki kwiecisty banalny patos? Niech zamiast opowiadać frazesy sięgnie do własnej kieszeni i wyłoży suty datek na odbudowę zniszczonej pożarem katedry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4116 More posts in Newsy category
Recommended for you
VNM: „Musiałem na nowo nauczyć się pisać”

29 marca do sklepów trafił nowy album Venoma „Czuz Tu Daj Najs”. Jest to konceptualny krążek,...