Nowości kinowe
Okres jesienno-zimowy sprzyja częstszym wypadom do kina. Te studyjne jak zawsze oferują nam cały wachlarz świetnych produkcji. Oto kilka z nich.
14 listopada do kin wchodzi nowa francuska komedia „Za jakie grzechy, dobry Boże?”. Reżyser Philippe de Chauveron przedstawia nam obraz rodziny, ukazuje mieszanie się kultur i narodowości. Cztery siostry z dobrego domu wychodzą za mąż. Konserwatywni rodzice (w tych rolach słynny Christian Clavier oraz Chantal Lauby) nie są zachwyceni swymi nowymi zięciami. Wybór ich dzieci pada na Żyda, Chińczyka, Afroamerykanina oraz Araba. Niesamowite zderzenie stereotypów, różnych obrazów świata. Podobno film okazał się sukcesem na miarę „Nietykalnych” (2011).
Tego samego dnia pojawi się kilka godnych uwagi produkcji. Rosyjski dramat „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa. Trzyosobowa rodzina mieszka w małym miasteczku; ich problemy rozpoczynają się, gdy chcą odebrać im działkę. Jest to opowieść o współczesnej Rosji, brutalnej walce, korupcji.
Bardziej optymistyczny z pewnością okaże się „Jak dogonić szczęście” Petera Chelsoma. Jest to podróż – fizyczna oraz duchowa – londyńskiego psychiatry (Simon Pegg), który postanawia szukać szczęścia na różnych kontynentach.
Między 12 a 20 listopada fani kina azjatyckiego będą mieć okazję, by wziąć udział w Festiwalu Pięć Smaków. Tegoroczny przegląd oferuje filmy z kategorii: grozy, westerny, z nurtu LGBT oraz najnowsze, najbardziej interesujące produkcje – Nowe Kino Azji. Niezwykle szeroki repertuar zadowoli każdego widza. Projekcje odbędą się w Lunie, Muranowie oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Od 7 listopada Muranów funduje nam także powrót do klasyki westernu – ich propozycja to „Rio Bravo” Howarda Hawksa. Dziki Zachód, strzelaniny, dobrze widoczny kontrast między dobrem a złem, odwagą a tchórzostwem. Świetna obsada. John Wayne wciela się w rolę dobrego szeryfa, który stoi na straży prawa w miasteczku. Ryzykuje osobiste szczęście oraz życie chroniąc mieszkańców przed lokalnymi przestępcami, braćmi Burdette. Sam nie da sobie jednak rady. U jego boku stoją: zastępca Dude (Dean Martin) mający problemy z alkoholem, podstrzelony i wciąż młody duchem staruszek Stumpy (Walter Brennan), urodziwy młodziak (Ricky Nelson) oraz Feathers (Angie Dickinson), kobieta ścigana listem gończym. Wspólnie próbują zapobiec uwolnieniu mordercy, czyli jednego z braci. Czy dadzą radę, kiedy wszyscy inni tylko odwracają głowę?
Od 21 listopada do Kina Muranów wchodzi długo wyczekiwany film biograficzny o Czesławie Niemenie – „Sen o Warszawie” w reżyserii Krzysztofa Magowskiego. Jest to nie tylko idealny powrót do przeszłości dla fanów artysty, ale także okazja dla młodych widzów, by bliżej zapoznać się z twórczością ikony polskiej muzyki rozrywkowej. Przybliża nam jego życie osobiste i niesamowitą karierę. Film pełen jest muzyki oraz materiałów archiwalnych. O artyście opowiada ponad 50 osób – w tym rodzina i inni muzycy.
Należy pamiętać, że do 9 listopada trwa 12. Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Projekcje można obejrzeć w Muzeum Historii Żydów Polskich lub w kinie Luna.
Aleksandra Berezowska