Sposoby na dobry sen
Sen – przez wielu jest niedoceniany, uważany za stratę czasu, co jest kompletną bzdurą w obliczu faktu, że sen to rehabilitacja po długim, ciężkim dniu oraz niezbędna energia na kolejny. Jest to także najlepsze lekarstwo i kosmetyk. Nie zawsze jednak budząc się rano czujemy się wypoczęci. Dlaczego?
Sen jest zbawienny dla naszego organizmu. Osoba dorosła powinna przesypiać 7-8 godzin. Jeżeli przekroczymy ten czas, będziemy czuć się ospali oraz zmęczeni. Ważna jest nie tylko długość snu, ale także jego jakość. Czasami nie możemy zasnąć, mimo zmęczenia, budzimy się w nocy. Co zrobić by tego uniknąć?
Pamiętajmy też o tym, że nie wolno objadać się przed snem. Kolacja powinna być lekkostrawna oraz spożyta około 3 godz. przed pójściem do łóżka. Należy unikać potraw tłustych, przetworzonych oraz produktów bogatych w kofeinę. Kubek gorącej melisy będzie doskonałym napojem, która działa uspakajająco. Waleriana, napar z głogu czy dziurawiec również wpłyną korzystnie na sen.
W sypialni nie może być zbyt gorąco. Zawsze przed snem powinniśmy przewietrzyć pokój. Optymalna temperatura do snu to 18 stopni.
Dla osób nadwrażliwych na zewnętrzne światło czy hałasy polecane są opaski na oczy oraz zatyczki do uszu. Można je znaleźć w wielu sklepach w niskiej cenie.
Dobrze jest się wyciszyć przed pójściem spać. Co to znaczy? Należy wyłączyć urządzenia elektroniczne, zrelaksować się. Polecam wypróbowanie medytacji, która naprawdę odpręża, wycisza. Dobrym sposobem jest również gorąca kąpiel wzbogacona o olejki eteryczne.
Twardszy materac jest zdrowszy dla naszego kręgosłupa. Nie tylko łóżko, ale zaaranżowanie całego pomieszczenia jest istotne. Powinien on kojarzyć się z wypoczynkiem, nie z pracą – lecz nie zawsze mamy możliwość, by oddzielić od siebie te dwie rzeczy. Wygodna piżama, najlepiej z naturalnego materiału, także ma znaczenie.
Czasem warto skorzystać z 15-20 min drzemki w ciągu dnia w celach regeneracyjnych. Tego typu krótki sen może dać większego kopa niż kolejna kawa. Zamiast kawy można wypróbować guaranę w tabletkach – kofeina w niej zawarta rozkłada się dłużej niż ta zawarta w kawie. Dodatkowo nie działa tak intensywnie na nasze serce.
W przypadku problemów z bezsennością, które nie ustają, należy zgłosić się do lekarza.
Aleksandra Berezowska