Pieczemy własny chleb

ID-100132186O samodzielnym pieczeniu chleba krążą niezliczone legendy. Podobno zakwas musi pochodzić od babci z trzeciego pokolenia wstecz lub ewentualnie od dobrze znanego, długoletniego przyjaciela domu. Albo jeśli chleb nie wyrośnie odpowiednio – nie będzie już dzieci w rodzinie…

Takie historie były kiedyś bardzo popularne, ponieważ domowe pieczenie chleba stanowiło ważny rodzinny rytuał i symbol szczęśliwego życia. Nic dziwnego, że posiadanie wiedzy na temat tego procesu jawi nam się jako swego rodzaju moc tajemna i wydaje się niezwykle skomplikowana. Otóż, nic bardziej mylnego. Zakwas (bo chleby na zakwasie są najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe) zrobimy zupełnie sami bez pomocy czarów, przy odrobinie troskliwości z mąki i wody. A chleb wypieczemy w naszym własnym piekarniku. – Za długi lead.

Dokarmiamy zakwas

Oczywiście pieczywo można zrobić bez zakwasu, wyłącznie na drożdżach. Jest ono jednak zdecydowanie mniej zdrowe, ponieważ podczas fermentacji zakwasu zachodzą procesy mające fantastyczny wpływ na nasz organizm. A czym jest ten legendarny zakwas? To nic innego jak rodzaj własnej mini-hodowli. Składa się na niego mąka i woda. Prosty sposób na zakwas to wymieszanie ze sobą pół szklanki wody i pół szklanki mąki. Po upływie ok. 24 godzin dodajemy po 1/3 szklanki tych samych składników i tak przez kilka kolejnych dni (od 5 do 7). Gotowy zakwas wydziela lekko kwaśny zapach i wytwarzają się na nim małe bąbelki. Im dłużej zakwas postoi od momentu, gdy będzie gotowy tym smaczniejszy będzie upieczony z niego chleb. Oczywiście, aby tradycji stało się zadość, trochę zakwasu należy podarować komuś bliskiemu, aby także mógł wprowadzić do swojego domu ten błogi zapach świeżo upieczonego chleba.ID-10093235

Zaczyn i dodatki

Gdy zakwas jest już odpowiednio dojrzały wykonujemy zaczyn, który stanowi zakwaszoną część produktu końcowego. Aby go stworzyć mieszamy w proporcjach, wynikających z przepisu mąkę, wodę i zakwas. Zaczyn gotowy jest po ok. 8 godzinach wyrastania. Do niego dodajemy resztę składników, które w dużej mierze zależą już od naszych upodobań. Przepisy na domowe pieczywo można bez trudu odnaleźć w wielu książkach kucharskich oraz w internecie. Jeśli receptura jest podstawowa, przed włożeniem ciasta do piekarnika możemy swobodnie dodać do niego zioła, bakalie czy ziarna. Chleb pieczemy według wskazówek zawartych w przepisie w zwykłej formie do pieczenia.

I pyszny, świeży oraz zdrowy chleb mamy gotowy. Bez substancji konserwujących, sztucznych ulepszaczy czy innych podejrzanych składników. Nie dość, że znamy dokładnie skład pieczywa to tworzymy je według naszych własnych upodobań. Takiego nie znajdziemy w sklepie.

Żaneta Sławińska, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ