Prosty test na inteligencję, pozwalający ocenić rozmówcę, po kilku minutach. Efekt Dunning-Krugera

Jak głosi nauka, jesteśmy w stanie określić ludzi na podstawie konkretnych zachowań, z których może wynikać, kto jest mniej inteligentny oraz mniej kompetentny. Mowa o efekcie Dunning-Krugera – rodzaju uprzedzeń poznawczych.

Efekt Dunning-Krugera jest rodzajem uprzedzeń poznawczych, które zostały opisane przez społecznych psychologów – Davida Dunninga oraz Justina Krugera. Chodzi o to, że niektórzy wierzą w to, że są dużo mądrzejsi oraz bardziej wykwalifikowani, niż jest naprawdę. Zdaniem psychologów, brak takiej samoświadomości, oraz słabe zdolności poznawcze, to przepis na przecenianie własnego intelektu, jak i kompetencji. Efekt Dunning-Krugera w praktyce, obserwujemy w momencie, w którym rozmówca za wszelką cenę chce przekonać wszystkich do swojego zdania i racji. Tym samym nie przyjmując do siebie żadnych wiadomości – nawet tych najbardziej rozsądnych. Taki rozmówca jest do tego stopnia przekonany o swojej wiedzy oraz nieomylności, że za wszelką cenę chcę wpłynąć na zmianę myślenia, oraz stanowiska swojego kompana rozmowy. Często reaguje złością, umniejszając tym samym swoim rozmówcom.

„Jeśli jesteś niekompetentny, nie możesz wiedzieć, że jesteś niekompetentny. Umiejętności, których potrzebujesz, by wyprodukować dobrą odpowiedź, są tymi samymi umiejętnościami, których potrzebujesz, by rozpoznać, czy rzeczywiście jest dobra”. Mówi Dunning – profesor psychologii na Uniwersytecie Michigan.

„Jedną z bolesnych rzeczy w naszych czasach jest to, że ci, którzy czują się pewnie, są głupi, a ci, którzy mają jakąkolwiek wyobraźnię i zrozumienie, są przepełnieni wątpliwościami i niezdecydowaniem”. Powiedział brytyjski filozof – Bertrand Russell. Mając sporo racji. Faktycznie, ludzie, którzy posiadają wysoko rozwinięte umiejętności, często lekceważą, bądź nie doceniają swoich kompetencji. Taka sytuacja ma miejsce dlatego, że intelekt to coś innego, niż pewności siebie. Ponadto nasza świadomość lubi nam mówić o jak wielu rzeczach nie mamy pojęcia. A bycie inteligentnym to przede wszystkim uświadomienie sobie, w którym momencie się mylimy, oraz umiejętność przyznawania się do swoich błędów.

„Najmądrzejsi ludzie stale zmieniają swoje rozumienie, rozważając ponownie problem, który, jak sądzili, już rozwiązali. Są otwarci na nowe punkty widzenia, nowe informacje, nowe pomysły, ale i sprzeczności oraz wyzwania dla własnego sposobu myślenia”. Podsumował idealnie Jeff Bezos.

Zobacz także:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ