Omlety na różne sposoby
Omlety to pulchne placki, które zrobione są z ubitych jaj i smażone na tłuszczu. Są dobrze tolerowane nawet przez wrażliwe żołądki, ponieważ jest to potrawa lekkostrawna. Do urozmaicenia smaku i sposobu ich przyrządzania przyczynili się Francuzi, w Polsce stały się sławne za sprawą Marysieńki Sobieskiej, która dzięki podróżom po świecie poznawała rozmaite przysmaki kulinarne.
Fani omletów mogą przyrządzić je na trzy sposoby:
Francuskie – do usmażonej już masy jajecznej, wkładamy gorące dodatki i podajemy w postaci złożonego omletu. Hiszpańskie – dodatki dodajemy na etapie ubijania masy jajecznej. Angielskie – żółtka i białka ubijamy oddzielnie, następnie po częściowym usmażeniu omlet wstawiamy do nagrzanego piekarnika.
Omlety są świetnym pomysłem na śniadania, obiady i kolację. Poniżej przedstawimy kilka propozycji na te pyszne placki.
Omlet z pieczarkami
Składniki na 2 omlety:
4 jajka
2 łyżki masła
sól
kilka pieczarek
oliwa z oliwek
ser żółty
Wykonanie: Całe jaja wbijamy do miski, dodajemy szczyptę soli oraz pieprz, a następnie ubijamy delikatnie trzepaczką. Pieczarki kroimy na pół i smażymy na oliwie z oliwek. Masło rozgrzewamy na patelni w średniej temperaturze. Wlewamy masę jajeczną. Podważamy masę co kilka sekund, by szybciej się ścięła. Po utworzeniu się sztywnej warstwy składamy omlet na pół.
Omlet ze szpinakiem i kaszą gryczaną
Składniki:
2 jajka
5 łyżek ugotowanej kaszy gryczanej
garść listków młodego szpinaku
3 dag sera camembert
1 łyżeczka masła
sól i pieprz
Wykonanie: Jajka ubijamy 2-3 minuty. Dodajemy kaszę i dokładnie mieszamy. Na patelni do naleśników rozgrzewamy masło, wlewamy masę gryczano- jajeczną, doprawiamy solą i pieprzem. Mniej więcej po 30 sekundach układamy listki szpinaku i cienkie plasterki sera. Smażymy pod przykryciem do czasu aż jajka się zetną.
Omlet z łososiem
Składniki:
3 jajka
sól, pieprz
50 g wędzonego łososia
koperek
cytryna
masło
Wykonanie: Zaczynamy od rozbełtania jajek. Następnie do miseczki z rozbitymi 3 jajkami dodajemy szczyptę soli oraz pieprzu. Na rozgrzaną patelnię z 1 łyżką masła wlewamy masę jajeczną. Czekamy, aż omlet lekko się zetnie, a następnie przechylając patelnię w boki pozwalamy nieściętej masie wlewać się w boczne szczeliny. Omlet posypujemy kawałkami wędzonego łososia oraz posiekanym koperkiem. Podajemy z ćwiartkami cytryny.
Omlet jest także doskonałym pomysłem na desery:
Omlet biszkoptowy
Składniki:
2 jajka
szczypta soli
2 łyżki mąki pszennej
kawałeczek masła
Wykonanie: Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Stopniowo dodawać wymieszane żółtka, cały czas ubijając (przez około pół minuty). Stopniowo dodawać mąkę. Nagrzewać patelnię na średnim ogniu przez około pół minuty. Na widelec nadziać kawałek masła i szybko posmarować nim dno i boki patelni. Resztę masła zabrać, patelnia ma być jedynie natłuszczona. Wyłożyć ubitą masę i smażyć omlet (bez przykrycia) przez około 3-4 minuty. Wówczas przełożyć omlet na drugą stronę, smażyć przez około 2 minuty.
Omlet na słodko
Składniki:
2 jajka
2 łyżki mąki
2 łyżki cukru
2 łyżki mleka
szczypta soli
masło do smażenia
Wykonanie: Ubij białka z jajek ze szczyptą soli. Delikatnie mieszając dodaj mąkę, cukier, żółtka i mleko. Na rozgrzanej patelni rozpuść masło i wlej masę jajeczną. Smaż przez parę minut (ok. 2-3) aż spód się zetnie. Przewróć na drugą stronę i znowu podsmaż.
Omlet otrębowy z owocami
Składniki:
4 jajka
60 gramów otrębów pszennych
5 tabletek słodzika stevii
2 jabłka
banan
ćwiartka arbuza
Wykonanie: Otręby zalać wrzątkiem, odstawić do wchłonięcia wody. Białka ubijamy na pianę. Żółtka mieszamy ze słodzikiem. Wszystko dodajemy do białek i smażymy na patelni (powstałą masę dzieląc na pół, najpierw jeden omlet, a po 10 minutach drugi). Podajemy go owocami np. borówkami, pokrojonym w plasterki bananem i rozdrobnionym arbuzem. Możemy dodać inne dodatki takie jak: bita śmietana, cukier puder, syrop klonowy, nutella itp.
Karolina Bełkot