Czy Twoja pościel żyje własnym życiem? To możliwe, więc zmieniaj ją regularnie. Sprawdź dlaczego

Regularna zmiana pościeli jest konieczna, by móc cieszyć się komfortowym i zdrowym snem. W łóżku spędzamy znaczną część swojego życia, dlatego warto zadbać o to, aby miejsce do spania było zawsze czyste i świeże. Na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia w niemałym stopniu przekłada się to, w jakich warunkach śpimy. Systematyczna wymiana pościeli i jej częste wietrzenie to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, które warto wykonywać niezależnie od pory roku.

Czym grozi rzadkie zmienianie pościeli?

Złuszczający naskórek w połączeniu z kosmetykami i potem to wszystko to, co stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i roztoczy żyjących w naszym łóżku. Roztocze kurzu domowego to niewidoczne gołym okiem mikroskopijne pajęczaki, które głównie żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim. Idealnym otoczeniem dla roztoczy jest wilgotne (np. w wyniku pocenia) i ciepłe środowisko, czyli poduszki, kołdry, materace. I to właśnie w tym miejscach jest ich najwięcej.

Odchody roztoczy są niebezpiecznymi dla zdrowia alergenami powodującymi liczne reakcje alergiczne.

Alergia na roztocze kurzu domowego to najczęściej występująca alergia w Polsce, która jest szczególnie trudna do opanowania. Alergeny produkowane przez roztocze podczas oddychania dostają się do górnych dróg oddechowych powodując m.in. kaszel, katar, duszności, swędzenie całego ciała, zmiany skórne, a nawet astmę. Roztoczy jest aż 10 razy więcej w łóżku niż w kurzu domowym, dlatego niedostateczne dbanie o higienę, brak wieczornego prysznica i zbyt rzadka wymiana pościeli nie tylko negatywnie odbije się na naszym zdrowiu, ale i znacząco pogorszy komfort naszego snu. Nie zmieniając pościeli przez kilka miesięcy, na własne życzenie fundujemy sobie sen we własnych wydzielinach i opadach naskórka, którym to żywią się te szkodliwe pajęczaki.

Jak uchronić się przed roztoczem?

Roztocza kurzu domowego nie da się całkowicie wyeliminować, ale można znacząco ograniczyć ich ilość i rozwój. Nasza pościel powinna być wymieniana na świeżą nie rzadziej niż raz w miesiącu. Jeśli mamy tendencję do nadmiernego pocenia lub problemy zdrowotne, pościel należy wymieniać jeszcze częściej. Pościel najlepiej prać w pralce automatycznej w temperaturze minimum 60 st. C. Taka temperatura pozwala na skuteczne zabicie wszystkich drobnoustrojów.

W walce z roztoczami i bakteriami pomoże również regularne wietrzenie pościeli. Jest to bardzo ważny zabieg higieniczny poprawiający jakość naszego snu, który można przeprowadzać niemal codziennie, jednak najlepsza pogoda do wietrzenia to suchy, słoneczny i mroźny dzień. Wietrzenie pozwala na zabicie bakterii, w tym roztoczy, a wygrzane na słońcu poduszki i kołdra ładnie i świeżo pachną.

Na nieużywaną pościel i materace można dodatkowo założyć specjalne antyalergiczne pokrowce, które stanowią dodatkową barierę dla roztoczy kurzu. W celu wyeliminowania roztoczy nie tylko tych znajdujących się na kołdrze, ale i z otoczenia pomogą specjalne oczyszczacze powietrza dla alergików.

Kołdry antyalergiczne i antyroztoczowe

Alergia na roztocza na pewno będzie mniej uciążliwa dzięki specjalnym kołdrom antyalergicznym i antyroztoczowym, które za sprawą specjalnej technologii nie powodują przedostawania się mikroorganizmów do jej wnętrza. Kołdry antyalergiczne najczęściej wykonane są z wełny, włókien syntetycznych (np. poliestru silikonowego) lub z wysokiej jakości puchu gęsiego. Wełna posiada specjalne właściwości, które powodują, że kurz nie osiada na niej tak często, jak w przypadku innych rodzajów wypełnień. Kołdry puchowe wykonane z puchu gęsiego są bardzo lekkie, trwałe, a specjalna formuła Allerguard, która jest przyjazna alergikom, nie pozwala na wnikanie roztoczy oraz innych alergenów do wnętrza kołdry.

Przed zakupem pościeli dla alergika zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem Jaką kupić pościel dla alergika?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ