Sztuka alternatywna – niezależna współczesność
Kultura nieustannie się zmienia, ewoluuje. Można to zaobserwować porównując utwory muzyczne sprzed kilkudziesięciu lat, z tymi współczesnymi. Pojawiają się nowe brzmienia, prym wiedzie elektronika, odchodzi się od rozwiązania stosowanych przed laty. Podobnie jest zresztą w każdej innej gałęzi sztuki – literaturze, malarstwie, rzeźbiarstwie itd.
Od lat jednak pojawiają się też ludzie, którzy nie podążają za współczesnymi trendami, a wręcz przeciwnie, dążą do bycia innymi od ogółu i tworzą dzieła zupełnie inne, odmienne od przyjętych wzorców. Mowa tu o sztuce alternatywnej i artystach, którzy chcą wyrwać się z ram monotonii. Należy jednak pamiętać, że przedstawiciele sztuki alternatywnej nie zajmują się walką z autorami klasycznych dzieł, zamiast tego izolują się od nich i dążą do stworzenia własnych norm i zachowań. Sztuka alternatywna nie wykazuje więc cech kontrkultury, a tworzona jest jako osobny byt, egzystujący obok klasyki.
Mogłoby się wydawać, że przedstawiciele kultury alternatywnej są ze sobą bardzo zgrani, jednak nawet poszczególne grupy artystów często dzielą się na dodatkowe, mniejsze podgrupy.
Jednym z najpopularniejszych festiwali muzyki alternatywnej jest off festiwal. Głównym celem pierwszej edycji było promowanie wolonariatu – ponad 90% dochodów z biletów i od sponsorów zostało przeznaczonych na cele charytatywne, a pozostała część na obsługę i organizację. Na imprezie pojawiło się ponad 10 tysięcy widzów. Artyści występowali na dużej i małej scenie. W trakcie festiwalu zbierano pieniądze, wyświetlano filmy, a także prowadzono rekrutację do organizacji charytatywnych. Wystąpili na nim m.in: T.Love, Lech Janerka, Strachy na Lachy, Lenny Valentino (specjalna reaktywacja z okazji tego koncertu), Delons, Jacek Lachowicz, John Porter, Maria Peszek, Iowa Super Soccer, The Car Is on Fire, Renton, Psychocukier, a z zagranicznych wykonawców: Sofa Surfers, IAMX, Bang Gang i Banco de Gaia. Imprezę prowadzili dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia – Paweł Kostrzewa i Piotr Stelmach.
Promujmy co inne ! Nie dajmy się pożreć komercjalnym artystom, niech sztuka będzie drzwiami do naszych wyobraźni.
Ada Chmielecka