Ile lat ma twój metabolizm?
Na to, jaki wiek pokazuje nasz PESEL wpływu nie mamy, możemy natomiast zadbać o nasz wiek metaboliczny. Tutaj wysportowany 60 latek może mieć 25 lat, a daleki od zdrowego trybu życia student 50. A ile lat ma twój metabolizm?
Metabolizm, inaczej nazywany przemianą materii, są to wszystkie, zachodzące w naszym organizmie, reakcje chemiczne związane z produkcją energii. Stanowi on podstawę wszelkich zjawisk biologicznych a jego tempo zależy od takich czynników jak geny, płeć, wiek, dieta, czy ogólna kondycja organizmu. Coraz popularniejsze wśród osób dbających o zdrowie oraz odchudzających się, jest przeprowadzanie szczegółowej analizy składu ciała. Na rynku jest już wiele urządzeń służących do samodzielnego badania, a o pomoc możemy się również zwrócić do dietetyka. Jednym ze wskaźników analizy jest wiek metaboliczny, który informuje o tym, dla jakiego wieku charakterystyczna jest szybkość naszej przemiany materii.
Wiek metaboliczny wyliczany jest według specjalnych wzorów, uwzględniających masę mięśniową, tkankę tłuszczową oraz podstawową przemianę materii. Jeżeli wszystkie te parametry są w normie, nasz wiek metaboliczny powinien być równy bądź nawet nieznacznie mniejszy od rzeczywistego. Osoby szczególnie dbające o swoją kondycję fizyczną mogą cieszyć się metabolizmem sporo młodszym od ich samych. Trudności pojawiają się, w przypadku gdy wiek metaboliczny jest większy od tego w metryce urodzenia. Pomoże zmiana diety oraz podjęcie bądź zwiększenie ilości i intensywności ćwiczeń fizycznych. Działania te spowodują budowę zdrowszej masy mięśniowej, która będzie spalała więcej kalorii, poprawiając tym samym stan wieku metabolicznego. Warto być na bieżąco z tym, w jakim stanie jest nasz organizm. Pamiętajmy, że ciało wysyła nam wiele sygnałów, gdy coś się dzieje nie tak, jak powinno. Jeżeli jesteś wiecznie zmęczony, ospały, a wejście po schodach na pierwsze piętro sprawia ci ogromne trudności, może czas zbadać swój wiek metaboliczny.
Hanna Gajewska