Muzyka światowa czy świat muzyki?
Już dzisiaj (25.09) rusza 9. edycja warszawskiego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Do stolicy zawitali muzycy egzotycznego dla nas nurty World Music. Nowym wydarzeniem jest Sounds like Poland prezentujący polskie, tradycyjne brzmienia.
World Music to dosyć specyficzny rodzaj gatunku muzycznego. Termin został sztucznie wykreowany, wyłącznie dla celów marketingowych na fali rosnącej popularności artystów z poza zachodniego kręgu kulturowego. W latach 80. pracownicy sklepów muzycznych nie wiedzieli, na której półce umieszczać płyty egzotycznie brzmiących artystów z Zimbabwe, Peru czy Bułgarii. Etykietka World Music ułatwiła dostęp odbiorcom etnicznych rytmów i pomogła wybić się nikomu wcześniej nieznanym artystom. Z drugiej jednak strony, w dzisiejszych czasach globalnej wioski, plakietka World Music wrzuca do jednego worka zupełnie odmienne gatunki muzyczne, dzieli świat muzyki na to, co „nasze” i „obce” oraz upraszcza odbiór twórczości, głęboko osadzonej w problematyce danego regionu, robiąc z niej jedynie ciekawostkę muzyczną. Nawet, jeżeli termin ten ma znamiona anachronicznego, lepszego jak do tej pory nie ma, a muzyka z najdalszych zakątków świata ma wielu fanów również u nas.
W Polsce artystów kulturowo odmiennych ściągają takie festiwale jak poznański Ethno Port, wrocławski Ethno Jazz, Siesta Festival w Gdańsku oraz Inne Brzmienia w Lublinie. Stolica ma swoje Skrzyżowanie Kultur, którego 9. edycja Wyspy Świata ruszyła już dzisiaj. Usłyszymy artystów z dziesięciu rozproszonych po całym świecie wysp i terytoriów zamorskich. Wystąpi między innymi reprezentująca Trynidad i Tobago Calypso Rose, Tenores di bitti z Sardynii, Moana & The Tribe z Nowej Zelandii oraz The Garifuna Collectivez Belize. Różnorodność gatunków, które zostaną zaprezentowane na tegorocznym festiwalu jest imponująca. Calypso to muzyka wywodząca się z karnawałowych tradycji afrykańskich niewolników, natomiast Maloya jest powolnym i refleksyjnym gatunkiem muzyki i tańca powstałym na Reunionie. Będziemy mogli usłyszeć wirtuozów tak nietypowych instrumentów, jak friscalettu, który jest wyrabianym ze specjalnego gatunku azjatyckiej trzciny cukrowej fletem o wąskim zakończeniu oraz popularnego w muzyce celtyckiej bębenka bodhran. Poza tym, czekają nas oryginalne style śpiewu, tańca i scenicznej energii występujących artystów.
Po raz pierwszy w ramach festiwalu odbędzie się Sounds like Poland. Wydarzenie będzie promocją polskiej tradycyjnej muzyki połączoną z wielopłaszczyznową dyskusją. Specjaliści z polski i świata rozmawiać będą o aktualnej kondycji i przyszłości World Music, a także o pozycji na światowej scenie muzycznej młodych, polskich artystów. W ramach Sounds like Poland usłyszymy zespoły Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga, Atom String Quartet, Orkiestrę Św. Mikołaja, Kwadrofonik, Vołosi oraz Joannę Słowińską. Koncerty odbędą się w namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki. Wstęp na Souns like Poland jest wolny, początek o godzinie 19:00.
Hanna Gajewska, fot. mat. prasowe