Przegląd badań dla kobiet

badania.tekst.sporteuroKażdy wie, że zdrowie to podstawa, ale nie każdy wie jak się leczyć. Szczególnie kobiety powinny zwrócić uwagę na to, w jakim wieku przeprowadzać konkretne typy badań, aby pozostać zdrową – czasami to gra o życie! Na szczęście dzięki naszemu kalendarzowi badań, na pewno zdążycie zadbać o siebie na czas.

Rodzaj badań zależy od wieku kobiety, jednak jest pewien typ badania, które powinna wykonywać każda kobieta w każdym wieku: samobadanie piersi.

Samobadanie piersi – należy przeprowadzać raz w miesiącu, najlepiej w krótkim czasie po menstruacji. Lewa pierś powinna być badana prawą ręką, a prawa pierś lewą ręką. W przypadku zauważenia jakichkolwiek guzków, czy uwypukleń, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

Kobiety od 20 roku życia:

RTG klatki piersiowej – powinno być wykonywane raz na 5 lat. Pomaga w wykrywaniu chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Dzięki regularnej profilaktyce można zapobiec takim chorobom jak koklusz, tętniak aorty, czy choroba niedokrwienia serca.

Lipidogram (pomiar stężenia cholesterolu we krwi) – również raz na 5 lat. Jest to szczegółowe badanie, mające na celu rozpoznanie kierunku ryzyka rozwoju miażdżycy.

Badanie ginekologiczne (w tym cytologia) – jeśli kobieta nie rozpoczęła swojego życia seksualnego, badania ginekologiczne można przeprowadzać raz na 2 lata (tak samo jak cytologia, niezależnie od współżycia). Natomiast jeśli seks nie jest Ci obcy, to jedna wizyta rocznie powinna wystarczyć. Oczywiście stosowanie hormonów, czy dolegliwości miejsc intymnych, mogą zmienić kalendarz wizyt.

Wizyta u stomatologa – nikt tego nie lubi, ale każdy musi to odbyć prędzej, czy później. Profilaktyczne spotkanie z dentystą raz na pół roku zupełnie wystarcza, aby zapobiec poważnym problemom (i bólom) w przyszłości.badania.tekst3.sporteuro

Wizyta u lekarza internisty (w tym badanie ciśnienia) – Ogólne badanie raz rocznie powinno być wystarczające w utrzymaniu zdrowia.

Kobiety mające ponad 30 lat:

USG przezpochwowe narządów rodnych – takie badanie powinno się odbywać raz na 10 lat lub częściej. Umożliwia wczesne wykrycia raka jajnika oraz innych nieprawidłowości narządów rodnych.

Lipidogram – tak jak dla młodszych kobiet, badanie Lipidogramem powinno odbywać się raz na 5 lat.

Wizyta u okulisty – w tym wieku mogą pojawiać się pierwsze problemy ze wzrokiem. Warto chorobę leczyć na samym początku, więc nie można lekceważyć tej kwestii. Nie zapomnij o zbadaniu dna oka. Czasami okulary dodają kobiecie seksapilu 😉

Badania ogólne – nawet jeśli nie odczuwasz konkretnych dolegliwości, coś złego może zaczynać dziać się w Twoim organizmie. Aby temu zapobiec, wykonaj serię badań ogólnych, takich jak: morfologia, ogólne badanie moczu, usg piersi.

Mammografia – jeśli skończyłaś 36 lat, to powinnaś to badanie wykonywać raz na 5 lat. Pozwala na wczesne rozpoznanie raka piersi oraz innych schorzeń sutka, zanim staną się one widoczne.

Badanie ginekologiczne (w tym cytologia) – raz roczne dokonanie tego badania powinno zapewnić Ci spokojną głowę o zdrowie spraw intymnych. Dobrze jest mieć swojego stałego lekarza, który dobrze zna Twoją historię leczenia.

Wizyta u lekarza internisty (w tym badanie ciśnienia) – zarówno Ty, ja i młodsze kobiety, powinny wykonywać to badanie raz do roku.

Wizyta stomatologiczna – tu również bez zmian: raz na pół roku powinnaś odbyć kontrolne badanie.

40-letnie kobiety:

Badanie poziomu hormonów tarczycy – takie badanie przeprowadzone raz na 10 powinno zapobiec występowaniu chorób tarczycy, w tym jej nadczynności.

RTG klatki piersiowej – niezmiennie powinno wykonywać się to badanie raz na 5 lat

Gastroskopia (Panendoskopia) – pomaga w wykryciu szeregu poważnych chorób układu pokarmowego, w tym raka przełyku, raka żołądka, choroby wrzodowej dwunastnicy, czy żylaków przełyku. Systematyczne badanie raz na 5 lat zapobiega rozwojowi tych chorób wewnątrz organizmu.

USG przezpochwowe narządów rodnych, USG piersi i mammografia – wszystkie te badania należy powtarzać co 2 lata.

Lipidogram – kobiety palące lub mające nadwagę powinny wykonywać to badanie raz rocznie. Jeśli nie masz tych przypadłości, możesz dokonywać tego badania co 2 lata.

Wizyta u okulisty – jak się okazuje w tym wieku wiele badan należy odbywać co 2 lata, więc wizyta u okulisty również idzie tym torem. Nie zapomnij o badaniu dna oku i ciśnienia śródgałkowego.

Badania ogólne – tym razem do znanego zestawu morfologii, ogólnego badania moczu i usg piersi, musisz dołączyć jeszcze badanie poziomu glukozy(stężenia cukru) we krwi. Cukrzyca może zaatakować w każdym wieku, więc tym bardziej nie należy lekceważyć tej prostej wizyty.

Badanie stomatologiczne – to jeden z najmniej zmiennych obowiązków. Raz na pół roku uśmiechnij się do dentysty.

badania.tekst2.sporteuroPonad 50:

Badanie densytometryczne – raz na 10 lat powinnaś odbyć badanie sprawdzające gęstość kości. Kontroluj wizyty, aby osteoporoza i osteopenia nie przeszkadzały Ci w codziennym życiu.

Kolonoskopia – to badanie należy wykonywać co 5 lat. Nie jest zbyt przyjemne, ale zdecydowanie lepszy taki pojedynczy zabieg, niż rak jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Dbaj o swoje całe ciało!

Mammografia, badanie poziomu tarczycy, badanie ginekologiczne (cytologia), EKG, seria podstawowych badań, lipidogram, wizyta u okulisty – wraz z nadejściem tego czasu, kobiety powinny zdecydowanie częściej zaglądać do lekarzy, niż w poprzednich fazach rozwoju swojego naturalnego cyklu. Nie można lekceważyć żadnego badania, ponieważ istnieje zwiększone prawdopodobieństwo narażenia na poważne choroby. Systematyczne wizyty pomogą w przygotowaniu się na zdrową, piękną i aktywną jesień życia. 

Wizyta stomatologiczna – akurat powtarzalności tego badania nie musisz zmienić w ogóle. Powtarzanie wizyt co pół roku zapewni Ci piękny uśmiech, które zazdrościć Ci będą rówieśniczki.

Mateusz Śmigielski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ