Najpiękniejsze małe miasteczka w Europie
Planując wakacje, zamiast po raz kolejny wybierać się do Paryża, Madrytu albo Sztokholmu, które są piękne, ale również drogie i zatłoczone, tym razem postawcie na Burano, Smögen albo Manarolę. Nigdy nie słyszeliście o tych miejscowościach? Oto 11 małych miasteczek w Europie, które pozwolą wam odetchnąć od zgiełku codzienności i oczarują niepowtarzalną atmosferą, wyjątkową architekturą oraz gościnnością swoich mieszkańców.
Bibury (Wielka Brytania)
Nazwane przez artystę Williama Morrisa najpiękniejszym miasteczkiem Anglii, Bibury leży 121 km na zachód od Londynu, w dystrykcie Cotswold. Większa część miasteczka pozostaje w niezmienionym stanie od setek lat, urzekając maleńkimi domkami o spiczastych dachach, otoczonymi kamiennymi murkami. Obecnie w Bibury żyje około 600 mieszkańców, każdego roku jest jednak chętnie odwiedzane przez turystów, głównie z Japonii.
Dinant (Belgia)
Od początków swojego istnienia miasteczko Dinant zmagało się z licznymi najazdami, głównie ze względu na swoje strategiczne położenie przy rzece Mozie. Prócz urzekającej przyrody, otaczającej miasto, w Dinant warto zobaczyć gotycki kościółek odbudowany na ruinach świątyni w stylu romańskim, a także wielokrotnie burzoną podczas zbrojnych potyczek Cytadelę.
Manarola (Włochy)
Urzekająca wielokolorowymi domkami, rozciągnięta na skraju klifu Manarola, znana jest z wyśmienitego wina Sciacchetrà, gościnności mieszkańców, a także tego, że miasteczko jest całkowicie wolne od ruchu samochodowego.
Portree (Szkocja)
Nazwa Portree (Port Rìgh) po gaelicku oznacza „port królewski”, co jest prawdopodobnie nawiązaniem do wizyty króla Jakuba V w 1540 r. Portree znalazło swoje miejsce w popkulturze, jako siedziba jednej z profesjonalnych drużyn quidditcha w serii książek o Harrym Potterze.
Colmar (Francja)
Do Colmar warto wybrać się już choćby po to, by skosztować wyśmienitego, miejscowego wina alzackiego i pospacerować po zabytkowym centrum miasta. Miłośnicy sztuki koniecznie powinni wstąpić Unterlinden Museum, żeby obejrzeć gotycko-renesansowy Ołtarz z Isenheim.
Burano (Włochy)
Położona na lagunie weneckiej wysepka Burano zamieszkana jest od czasów Imperium Rzymskiego i już w tym czasie znana była przede wszystkim z produkcji misternych koronek. Uwagę przyciągają również wielokolorowe domy, które stały się jednym z ulubionych tematów lokalnych artystów.
Telč (Czechy)
Miasteczko to powstało w XIII wieku na skrzyżowaniu szlaków handlowych pomiędzy Morawami, Austrią i Czechami. Poza monumentalnym, renesansowym pałacem i okalającym go ogrodem angielskim, warto wybrać się na spacer po ryneczku, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Bled (Słowenia)
Usytułowane w dolinie otoczonej malowniczymi Alpami Julijskimi miasteczko Bled zostało założone w 1004 roku. Obecnie liczy niespełna 5 tys. mieszkańców, ale liczba ta podwaja się w sezonie turystycznym. Odwiedzając Bled nie tylko zachwycimy się zabytkowym kościołem położonym na wysepce po środku jeziora, ale również możemy skorzystać z gorących, leczniczych źródeł albo wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Triglavskiego Parku Narodowego.
Folegandros (Grecja)
Populacja tego niewielkiego, wyspiarskiego miasteczka wynosi zaledwie około pół tysiąca mieszkańców. Do Folegranos warto pojechać przede wszystkim ze względu na zapierające dech widoki, rozpościerające się z wysokiego klifu, na którym usytuowane jest miasteczko.
Smögen (Szwecja)
Miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Szwecji, dziś znane jest przede wszystkim z długiego na około 600 metrów, drewnianego deptaka, przy którym mieszczą się liczne sklepy rybne i restauracje.
Sveti Stefan, Czarnogóra
Niegdyś osada rybacka, dziś miasteczko zajmujące niewielką wysepkę u wybrzeży Adriatyku zostało w całości zamienione na hotel. Kompleks znajduje się w bliskim sąsiedztwie często wybieranej przez turystów Budvy.
Źródła: www.wikipedia.org, www.tripstodiscover.com.
___________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.