Sztuka przemawiania

Przemówienia publiczne to zawsze powód do stresu. Nawet doświadczonym mówcom towarzyszy doza niepewności. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy. Niektórzy, przemawiając, czują się jak ryba w wodzie, inni są jak zagubione owieczki. Pewniejsi są Ci, którzy uwielbiają być w centrum uwagi. Nieśmiali unikają tego jak tylko się da. Niestety, prędzej czy później każdy ma z tym do czynienia. Oto kilka rad pomocnych przy tego typu wystąpieniach.


lighthouseonline.com

 

1.Dobrze się przygotuj. Nie musisz uczyć się na pamięć całego przemówienia. Zapisz logiczny schemat, który pozwoli uporządkować myśli.

 

2. Zwróć uwagę, kto będzie odbiorcą. Nie możesz używać tego samego języka, mówiąc do pracowników i do dzieci w podstawówce. Pod tym kątem przygotuj przemówienie.

 

3. Sporządź kartkę z podpunktami wskazującymi, o czym będziesz mówił. Pomoże to uniknąć odchodzenia od głównego wątku wystąpienia. Nie należy jednak patrzeć nieustannie w kartkę.

 

4. Kiedy przemówienie wymaga użycia sprzętu technicznego, zapisz materiały w różnych formatach, na kilku nośnikach danych. Spróbuj w miarę możliwości dopytać, jakie narzędzia będziesz miał do dyspozycji.

 

5. Zacznij przemówienie od interakcji z publicznością. To pomoże wprowadzić miłą atmosferę.

 

6. Zwróć uwagę na to, co jesz przed przemówieniem. Nie chciałbyś chyba, by twój uśmiech był granatowy od jagód.

 

7. Nie pij gazowanych napojów. Nikt by nie chciał, by słowa były przerywane przez czkanie.

 

8. Gdy przemówienie jest długie, zadbaj o to, by butelka z wodą niegazowaną znalazła się w zasięgu ręki. Poczujesz się niepewnie jeśli zaniemówisz, bo zaschło Ci w ustach.

 

9. Przemyśl w co się ubierzesz. Strój musi być dostosowany do okazji, elegancki lub nie, ale zawsze  schludny i niewyzywający. W przypadku pań przyda się delikatny makijaż.

 

10. Utrzymuj kontakt wzrokowy z słuchaczami. Ważne by obdzielić swoją uwagą każdego.

 

11. Moduluj głos. Informacje o różnej wartości merytorycznej powinno się wypowiadać w różnym tonie. To pomoże zaciekawić odbiorcę.

 

12. Przyjmij stanowczą postawę. To pozwoli uwierzyć odbiorcom, że wiesz o czym mówisz.

 

13. Zwróć uwagę jak gestykulujesz. Gesty nie mogą być nerwowe. Jeśli trudno nam opanować drżenie rąk, dobrze jest trzymać w ręku długopis lub inny gadżet.

 

14. Utrzymuj kontakt z publicznością. Staraj się odpowiadać na pytania, reaguj na  zachowania odbiorców.

 

15. Koniec wystąpienia poświęć na krótkie podsumowanie. U kresu wykładu często nie pamiętamy, o czym była mowa na początku. Takie przypomnienie sprawi, że odbiorcy na dłużej zapamiętają, o czym mówiliśmy.

____________________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ