Trzecia płeć w słowniku Oksford?

Oficjalny i jeden z najstarszych słowników języka angielskiego, Oxford English Dictionary otwiera się na osoby neutralne płciowo. Wydawcy postanowili wprowadzić termin „Mx”, który będzie definiował tak zwaną „trzecią płeć”, a w praktyce będzie mógłbyć wykorzystywany przez osoby, które nie chcą się definiować.

mx life4style

Oprócz terminów „Mr” (Pan), „Mrs.” (Pani), czy „Miss” (Panienka) do prestiżowego Oxford English Dictionary zostany wprowadzony termin „Mx” (Mix). Jest to odpowiedź na prośby środowisk LGBT. Od tej pory osoby, które nie chcą określać się płciowo, są w trakcie zmiany płci lub są transseksualne będą mogły używać tego neutralnego terminu.

Wydawcy komentują, że w ten sposób otwierają się na potrzeby ludzi. W ten sposób, na pewno takie osoby będą mogłby sprawniej funkcjonować w oficjalnych dokumentach i pismach. Już nie będę musiały wybierać między kobietą i mężczyzną.

Okazuje się, że termin „Mx” był sporadycznie używany już od lat 80. ubiegłego stulecia, a Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, który go zaakceptował. Wcześniej podobny termin wprowadził oficjalny słownik języka Szwedzkiego. Na wyspach również rozważana jest opcja wprowadzenia terminu „Mx” w paszportach, a już w niektórych insytucjach i oficjalnych pisamach pojawia się taka opcja.

Być może Bruce Jenner stał się inspiracją?

_____________________

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszegosklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ