Dolegliwości gardła – jak leczyć?
Dyskomfort , ból przy przełykaniu śliny, utrata głosu lub chrypa- każdy wie doskonale, że takie oznaki często wiążą się z przeziębieniem lub grypą.
W wielu przypadkach zamiast picia syropów czy ssania tabletek przeciwbólowych można spróbować poradzić sobie z dolegliwościami gardła w sposób naturalny.
Dolegliwości związanych z gardłem jest wiele od uczucia lekkiego drapania do silnych bólów, ale jest także kilka sprawdzonych domowych sposobów uśmierzenia bólu i wyleczenia gardła zanim dojdzie do poważnego zapalenia.
Przede wszystkim śluzówki podczas dolegliwości wymagają odpowiedniego nawodnienia, więc przyjmowanie dużej ilości płynów jest bardzo ważne podczas leczenia gardła. Najlepszymi napojami są gorące herbatki ziołowe i owocowe, a w szczególności herbatka z szałwii, która działa przeciwzapalnie.
Od dawna wiadomo, że miód ma właściwości lecznicze i w przypadku chorób gardła świetnie się sprawdza. Należy wielokrotnie w ciągu dnia wolno przełykać po łyżeczce miodu.
Jeśli mamy problem z przewlekłym bólem gardła połączonego z chrypką, zaleca się ciepłe okłady. Pomocne są okłady z ręcznika lub chusty owiniętych wokół gardła. W tym czasie unikamy przeciągów i pomieszczeń, w których jest niższa temperatura. Jeżeli zmagamy się z ostrym bólem gardła np. w przypadku anginy nie powinniśmy stosować ciepłych okładów. Takie bóle wymagają konsultacji z lekarzem.
Płukanki łagodzą bóle oraz stany zapalne gardła i przełyku. Doskonałą płukanką jest rozpuszczenie w połowie szklanki wody łyżki soli lub dodanie 2 łyżek octu jabłkowego do 250ml wody i osłodzenie go miodem.
Inną skuteczną recepturą, która smakuje lepiej niż wydaje się z przepisu, więc nie bójmy się spróbować jest wymieszanie ½ łyżeczki startego chrzanu z 1 łyżeczką miodu i szczyptą zmielonych goździków w szklance ciepłej wody. Płyn pijemy powoli.
Oczywiście należy pamiętać o tym, że suche powietrze dodatkowo podrażnia śluzówki, więc połóżmy na kaloryfer lub grzejnik zwilżony ręcznik aby podwyższyć wilgotność w pomieszczeniu.
Z chrypką też można poradzić sobie samodzielnie w sposób naturalny.
Gorące mleko z miodem to klasyczny środek polecany przez medycynę naturalną. Pite wielokrotnie w ciągu dnia pozwala pozbyć się chrypki.
Pyszna, tania i skuteczna potrawa: tniemy jabłko w plasterki, lekko podsmażamy na maśle lub oleju, posypujemy duża ilością cukru i zjadamy. Smaczne i pomaga.
Leczenie wspomaga ciepły okład z ziemniaków: zgniatamy 2-3 gotowane ziemniaki. Ciepłą papkę ziemniaczaną nanosimy na ręcznik lub chustkę, owijamy gardło i przytrzymujemy wełnianym szalikiem. Okład zdejmujemy jak ostygnie. Czynność powtarzamy 3 razy dziennie.
Kojący kompres na gardło: zaparzamy herbatkę z tymianku, szałwii lub dziewanny i zanurzony w niej gorący ręcznik podobnie jak w ostatnim przykładzie kładziemy na szyje i przytrzymujemy ręcznikiem.
Piersi lub plecy nacieramy smalcem, a następnie nanosimy kroplę olejku z eukaliptusa lub kosodrzewiny. Naniesione na skórę olejki eteryczne działają rozkurczowo i ułatwiają oddychanie.
Dobrym i skutecznym napojem jest samodzielnie przygotowane mleko z cebulą, tymiankiem i goździkami. Napój ten łagodzi bóle i stany zapalne.
Przygotowujemy:
1 cebulę
1 l mleka
1 gałązkę tymianku
2 goździki
Cebulę grubo kroimy i wrzucamy do garnka razem z mlekiem, gałązką tymianku i goździkami. Mleko zagotowujemy, zdejmujemy z palnika i odstawiamy na 10minut. Następnie odcedzamy i pijemy 3 razy dziennie.
Urszula Rudzińska, fot.