Które warzywa jeść zimą?

Korzyści wynikające ze spożywania warzyw o każdej porze roku nie budzą żadnych wątpliwości. Jednak wartość odżywcza niektórych z nich spada w okresie zimowym. W tym czasie powinniśmy wybierać warzywa cebulowe, korzeniowe i strączkowe, ponieważ w skuteczny sposób wspomagają działanie układu odpornościowego oraz zmniejszają ryzyko zachorowania.

halamagazine.com

Warzywa korzeniowe

Największą popularnością wśród warzyw korzeniowych cieszy się marchew, która jest bogatym źródłem β-karotenu. Jest on naturalną formą witaminy A. Stanowi skuteczną broń w walce z wolnymi rodnikami, a w związku z tym zmniejsza ryzyko zachorowań na niektóre choroby nowotworowe. Beta-karoten, nazywany witaminą młodości, chroni skórę, błony śluzowe, włosy i zęby oraz poprawia ostrość widzenia. Marchew zawiera ponadto dużo witamin oraz składników mineralnych, takich jak żelazo, miedź, wapń, fosfor i potas. Kolejny przedstawiciel warzyw korzeniowych – burak ćwikłowy – wyróżnia się zawartością kwasu foliowego, jak i zawartością minerałów, zwłaszcza wapnia, magnezu i kobaltu. Barwnikami wchodzącymi w skład buraka są antocyjany, które wspomagają pracę układu krwionośnego oraz wykazują działanie antynowotworowe. Sok z tych warzyw jest doskonałym środkiem zapobiegającym anemii. Kolejnym warzywem korzeniowym jest seler, będący źródłem wielu witamin, np. A, E i C oraz witamin z grupy B. Słynie z zawartości aminokwasów (waliny, argininy, kwasu cytrynowego) oraz wartościowego zestawu minerałów. Seler wspomaga procesy trawienne, obniża ciśnienie krwi oraz przynosi ulgę obolałym stawom. Właściwości przyprawowe i lecznicze posiada także inne warzywo korzeniowe – pietruszka. Stosowana jest w niektórych schorzeniach nerek. Obfituje w zawartość witaminy C, A i E oraz niacynę. Charakteryzuje się ponadto łatwo przyswajalnym dla człowieka zestawem soli mineralnych.

Warzywa cebulowe

Doskonałym warzywem cebulowym jest por, który znany jest z szeregu właściwości leczniczych i odżywczych. Jego powodzenie wynika z wysokiej wartości odżywczej, przy jednocześnie niewielkiej kaloryczności. Por jest doskonałym źródłem wielu witamin i minerałów, takich jak wapń, żelazo. Obniżają poziom złego cholesterolu, wspomagają oczyszczanie organizmu oraz mają działanie zasadotwórcze na organizm. Mają także dobroczynny wpływ na układ oddechowy i krwionośny oraz właściwości bakteriobójcze. Kolejnym warzywem cebulowym jest czosnek, którego właściwości prozdrowotne zna chyba każdy. Znajdują się w nim naturalne antyoksydanty, dzięki którym czosnek ma działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Antybakteryjne właściwości tego warzywa mogą zapobiegać rozwoju nowotworów. Warzywa cebulowe reprezentowane są także przez cebulę, która ceniona jest ze względu na swoje właściwości terapeutyczne. Cebula podnosi poziom złego cholesterolu, obniżając jednocześnie pozom złej jego frakcji. Posiada również dobroczynny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Regularne spożywanie tego warzywa zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, a dzięki zawartym w niej związkom siarki ma zdolność hamowania rozwoju nowotworów.

Warzywa strączkowe

Zalicza się do nich białą fasolę, soczewicę, ciecierzycę, soję, bób oraz zielony groszek. Chociaż stanowią bogactwo witamin i składników mineralnych są niedoceniane i często pomijane w codziennej diecie. Występujące w nich naturalne przeciwutleniacze skutecznie chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Są doskonałym źródłem białka. Charakteryzują się również wysoką zawartością błonnika, który usprawnia działanie przewodu pokarmowego, a w związku z tym oczyszcza organizm oraz wspomaga proces odchudzania. W warzywach strączkowych znajduje się wiele witamin, głównie z grupy B oraz składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, fosfor, wapń oraz potas. Najczęściej utrwalane są poprzez suszenie, które nadaje im trwałość, a co za tym idzie ogranicza straty składników mineralnych.

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ