Jak wybrać rower dla siebie?
Wiosna w pełni, za oknami piękna pogoda, nic tylko wybrać się na rowerową przejażdżkę! Ale zaraz, zaraz do tego potrzebny jest rower! Ale przecież rower jak rower, kupi się pierwszy lepszy i będzie dobrze. Otóż nie! Sprzętu i jego specyfikacji przybywa na rynku z każdym rokiem, a wybór modelu najlepszego dla nas nie jest w cale taki łatwy. Nie martwcie się jednak, my wam pomożemy!
Od czego zacząć?
Zanim wybierzemy się do salonu rowerowego, outletu, na giełdę rowerową czy choćby zajrzymy do internetowego sklepu z rowerami musimy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań. Przede wszystkim, należy wiedzieć, jak zamierzamy go używać? Czy będziemy nim jeździć jedynie po mieście, a może na dłuższe trasy? Czy potrzebujemy wygody czy wysokiej jakości i wielu gadżetów usprawniających jazdę? A najważniejsze! Ile planujemy na nasz rower wydać? Wszystkie odpowiedzi przygotowane? Zatem zaczynamy poszukiwania modelu idealnego!
Przeznaczenie roweru
Rodzajów rowerów jest wiele, my wymienimy wam trzy najpopularniejsze i nadające się raczej dla amatorów jazdy, a nie kolarzy zawodowych.
Rower miejski
Jego cechy charakterystyczne to:
- wysoko umieszczona kierownica, zapewniająca bardziej pionową pozycję w czasie jazdy, ułatwiająca przez to obserwację otoczenia (istotną na ulicach);
- solidne błotniki oraz osłona łańcucha;
- zamontowane oświetlenie, światła odblaskowe, dzwonek, często też lusterko wsteczne;
- mniejsza niż w innych typach rowerów liczba przerzutek (do spokojnej jazdy w mieście nie są one zwykle aż tak potrzebne);
- szerokie i miękkie siodełko;
- kosze, bagażniki, miejsce na doczepienie kuferka, itp.
Taki rower z założenia dobrze nadaje się do jazdy po mieście. Natomiast nieszczególnie sprawdza się podczas, zwłaszcza dłuższych, wycieczek za miasto. Ten rodzaj rowerów polecany jest zwłaszcza dla pań, które oprócz wygody jazdy cenią sobie również ciekawy design. Która z nas nie marzy bowiem o ślicznej „holenderce” z koszyczkiem?! Zbyt hipsterskie? Ale jakie słodkie i urocze!
Rower szosowy
Charakterystyczne cechy tych rowerów:
- duże koła z wąskimi oponami;
- wygięta w kształcie “baranich rogów” kierownica;
- ustawienie siodełka i kierownicy powoduje mocno wygiętą postawę podczas jazdy;
- mniejsza liczba przełożeń niż w rowerach przeznaczonych do jazdy “w terenie”;
- pozwala osiągać nawet znaczne prędkości.
Przeznaczony jest do jazdy wyłącznie po dobrych jakościowo, gładkich drogach, np. asfaltowych. Jest świetny do przemierzania dużych odległości ze sporą prędkością. Jednak przejazd takim rowerem po lesie, piasku, nierównej nawierzchni, jest często niemal niemożliwy. Rower nadaje się zatem zarówno do jazdy po mieście, jak i na krótsze, lecz nieskomplikowane trasy. Myślę, że polubią go zwłaszcza mężczyźni.
Trekking
Rowery trekkingowe charakteryzują się:
- dużymi kołami, jednak ze znacznie grubszym niż w szosówkach ogumieniem;
- brak resorowania bądź amortyzowany widelec o małym skoku;
- szeroki zakres przełożeń;
- wygodną dla użytkownika pozycją jazdy.
Trekkingi to połączenie szosówek i rowerów górskich. Dzięki temu są w miarę uniwersalne – można się nimi poruszać dość sprawnie zarówno po drogach asfaltowych, jak też i po umiarkowanie trudnym terenie poza miastem. To rower typowo turystyczny – przemieścimy się nim swobodnie w mieście, w drodze na piknik czy na nierównej leśnej drodze.
Podsumowując
Wybierając rower dla siebie, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników, ale dla tych niezdecydowanych najbardziej uniwersalne będą trekkingi.
Jeśli zastanawiamy się, gdzie kupić nasz rower to musimy znać nasz budżet. Najtańsza będzie oczywiście giełda rowerowa, najdroższe salony rowerowe. W tych jednak uzyskamy fachową poradę doświadczonego konsultanta. Pomoże nam dobrać odpowiedni typ i rozmiar do konkretnej osoby, a także zaproponuje gadżety i elementy poprawiające komfort jazdy.
Jeśli zależy nam również na wyglądzie roweru, to warto jest poddać go własnemu liftingowi. W łatwy sposób możemy go przemalować, dodać do niego elementy dekoracyjne i spersonalizować go według naszego gustu. Taki rower będzie wyróżniać się wśród innych, a my będziemy czuli, że jest tylko nasz!
Zatem drogie Panie i Panowie, szukajmy rowerów w różnych miejscach, próbujmy czy dany model nam odpowiada, personalizujmy go według naszych potrzeb, a wtedy nawet jazda do pracy wyda nam się czystą przyjemnością!
Źródło: www.gadzetomania.pl
Emilka Ignaczuk