lawrence - sporteuro

85. gala wręczenia Oscarów za nami!

lawrence - sporteuroAmerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej 24 lutego 2013 roku po raz 85. przyznała statuetki w dziedzinie filmu. Nagrody Akademii Filmowej powszechnie zwane Oscarami są najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w branży filmowej.

Ceremonia odbyła się w zjawiskowym Dolby Theatre, znajdującym się w Hollywood. Na tradycyjnym „czerwonym dywanie” pojawiła się czołówka najlepszych światowych reżyserów, scenarzystów i aktorów. W tym roku galę poprowadził po raz pierwszy Seth MacFarlane – amerykański reżyser i scenarzysta („Ted”, „Family Guy”).

Zdecydowanym zwycięzcą okazał się film „Operacja Argo” w reżyserii Bena Afflecka, który zdobył nagrody w kategorii za najlepszy: film, scenariusz adaptowany i montaż. Najważniejszy werdykt, czyli film roku 2012 odczytała Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych – Michelle Obama (przez połączenie satelitarne).

Oscara za główną rolę żeńską zdobyła zaledwie 22-letnia Jennifer Lawrence za „Poradnik pozytywnego myślenia”. Niestety aktorka zaliczyła małą wpadkę, upadając na schodach przed samym wręczeniem statuetki. Na szczęście szybko się podniosła i otrzymała gromkie brawa od publiczności. Najlepszym aktorem okazał się Daniel Day-Lewis, wcielając się w postać 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych w filmie „Lincoln”. Nagrody za role drugoplanowe zdobyli: Anne Hathaway za musical „Les Miserables: Nędznicy” oraz świetny Christoph Waltz, występujący w „Django”.

Najlepszym reżyserem został Ang Lee („Życie Pi”). Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymał kultowy Quentin Tarantino („Django”). „Nędznicy” otrzymali także nagrodę w kategoriach charakteryzacji i dźwięku. Za najlepsze kostiumy nagrodzony został film „Anna Karenina” z Keirą Nightley w roli głównej, natomiast statuetkę za efekty specjalne i muzykę otrzymało „Życie Pi”. Najlepszą animacją została „Merida Waleczna”, tym samym wygrywając z mrocznym „Frankenweenie” Tima Burtona. Najlepszym dokumentem uznany został „Sugar Man”, a najlepszym filmem obcojęzycznym „Miłość” (Austria).ben afleck -  sporteuro

Nie zabrakło także polskiego akcentu. W kategorii najlepsze zdjęcia nominowany został Janusz Kamiński („Lincoln”), jednak zwycięzcą okazał się Chilijczyk Claudio Miranda („Życie Pi”).

Za montaż dźwięku nagrodę dostał „Skyfall” Sama Mendesa oraz „Wróg numer jeden” ex aequo. „Skyfall” otrzymał również statuetkę w kategorii najlepsza piosenka, co raczej nie było zaskoczeniem. Nagrodę odebrała wzruszona Adele, która bezbłędnie wykonała wspomniany utwór przy akompaniamencie orkiestry i chóru.

Podczas gali mieliśmy okazję wysłuchać wielu inny utworów, wykonanych przez m.in.: Barbre Streisand, Shirley Bassey, Catherine Zeta-Jones oraz Jennifer Hudson.

Wielkim przegranym okazał się „Lincoln” w reżyserii Stevena Spielberga. Nominowany był w aż dwunastu kategoriach, finalnie otrzymał dwie statuetki (aktor drugoplanowy oraz scenografia).

Jak co roku, uwagę przyciągały kreacje na czerwonym dywanie. „Królował” Valentino, Eliee Saab, Louis Vuitton, oraz Armani. Nieoficjalnie najlepiej ubraną aktorką została Jennifer Lawrence w oszałamiającej sukni Diora. Ceremonia przebiegała w miłej, lecz emocjonującej atmosferze, a galę można było zaliczyć do udanych.

Joanna Łuszczykiewicz, fot. Mingle MediaTV/wikipedia.pl/CC 2.0; Angela George

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

691 More posts in Wydarzenia category
Recommended for you
Wsparcie z Funduszu Wsparcia Kultury dla sektora kultury – alokacja 400mln zł

Fundusz Wsparcia Kultury ogłosił nabór wniosków o wsparcie dla sektora kultury 77.39.Z Wynajem i dzierżawa...