7 października Światowym Dniem Uśmiechu

To radosne święto obchodzone jest w pierwszy piątek października, a w naszym kraju jeszcze mało kto o nim wie. A psychologowie przekonują – uśmiechajmy się i zarażajmy śmiechem innych.  Śmiech to nie tylko zdrowie, pomaga lepiej radzić sobie ze stresem i czyni cuda w sytuacjach kłopotliwych – twierdzi Anna Szajkowska, psychoterapeuta z Centrum Psychoterapii Vide.

Czy Polacy są narodem lubiącym się uśmiechać? To złożone pytanie. Skłonność do śmiechu zależy bardziej od temperamentu danej osoby, jej otwartości i gotowości na okazywanie emocji. Z moich obserwacji wynika, że lubimy się uśmiechać i mamy poczucie humoru, ale w publicznym okazywaniu emocji, szczególnie wobec osób obcych, jesteśmy bardziej powściągliwi niż na przykład mieszkańcy południowych krajów europejskich jak Hiszpanie czy Włosi. Zatem to nie kwestia naszego chłodu, a raczej uwarunkowań kulturowych dotyczących tego, co i kiedy „wypada robić”. Niekoniecznie uśmiechamy się do nieznajomych na ulicy, w sklepie czy metrze, ale już podczas występów grupy kabaretowej Polacy w śmianiu nie mają zahamowań – mówi Anna Szajkowska, psychoterapeuta w Centrum Psychoterapii Vide.

3 razy TAK dla uśmiechu

Warto się uśmiechać i to z kilku powodów. Po pierwsze, powiedzenie „śmiech to zdrowie” nie jest pustym sloganem. Kiedy się śmiejemy, intensywnie pracująca przepona oraz mięśnie klatki piersiowej i brzucha powodują głębszy oddech i pobudzenie układu krążenia. W efekcie dotleniamy cały nasz organizm i wpływamy korzystnie na pracę serca. Po drugie, śmiech pobudza wydzielanie endorfin, zwanych nierzadko hormonami szczęścia. A te działają odprężająco, przeciwbólowo oraz wpływają korzystnie na odporność.

I po trzecie, uśmiech ma też ważne znaczenie w kontaktach z drugim człowiekiem. Osoby uśmiechnięte są odbierane bardziej pozytywnie przez otoczenie. Są uważane za bardziej przyjazne, inteligentne i pomocne, bez względu na to, czy to osoby nam znane czy też nie. – Ma to szczególne znaczenie, gdy chcemy zrobić dobre pierwsze wrażenie. Na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Szczery, miły uśmiech potrafi zdziałać cuda choćby w sytuacjach kłopotliwych, gdy popełnimy jakąś gafę – podpowiada Anna Szajkowska, psychoterapeuta z Vide.

Śmiech jako terapia

Istnieje nauka badająca wpływ śmiechu na zdrowie człowieka – to gelotologia. Są też instytucje, które proponują „terapię śmiechową”. Na przykład znana wielu osobom polska Fundacja „Dr Clown” propaguje terapię śmiechem i zabawą dla osób chorych i niepełnosprawnych. Terapeuci jako kolorowi clowni pracują w szpitalach dziecięcych, placówkach specjalnych czy domach dziecka i rozładowują stresy i napięcia związane z chorobą czy rozłąką z najbliższymi właśnie humorem i uśmiechem.

Anna Szajkowska podkreśla, że poczucie humoru jest także ważnym zasobem każdego człowieka. – Pozwala nam na patrzenie na siebie, swoje myśli, emocje i działanie z dystansem. Pomaga to lepiej radzić sobie ze stresem, podchodzić do trudnych spraw z mniejszym napięciem, rozładowywać konflikty i trudne sytuacje w relacjach z innymi osobami. Dlatego śmiejmy się jak najwięcej, nie tylko w Światowy Dzień Uśmiechu – radzi Anna Szajkowska.

Więcej informacji: http://www.centrumvide.pl/

__________                                                  

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ