6. Warszawskie Targi Książki

6. Warszawskie Targi Książki odbędą się już wkrótce! W dniach 14–17 maja na Stadionie Narodowym zostanie zaprezentowany dorobek autorów z kraju i zagranicy oraz przedstawicieli branży wydawniczej. W ubiegłym roku targi odwiedziło aż 63 tys. wystawców. Program nadchodzącej edycji zostanie wzbogacony o obecność jeszcze większej liczby ekspozytorów, twórców oraz atrakcji.

http://pixabay.com/pl/Tym razem gościem honorowym na targach będzie Francja. Z tego powodu możemy się spodziewać wyjątkowej reprezentacji kraju, który uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata. Pojawią się m. in. Jérôme Ferrari i Frédéric Pajak. Ten pierwszy był  laureatem nagrody Goncourtów w 2012 r. za Kazanie o upadku Rzymu, natomiast drugiemu można przypisać miano szczęśliwego wynalazcy nietypowej konwencji, która łączy w sobie narrację oraz rysunek. Niektórzy być może na nowo przypomną sobie sztukę Gustava Courbeta, dzięki obecności Davida Bosco – twórcy jego biografii. Nie zabraknie także Erica-Emanuela Schmitta, którego powinni kojarzyć z imienia i nazwiska wszyscy bywalcy empików. Jest on jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy, stąd tak duży nakład w wielu księgarniach. Zachwyceni powinni być również miłośnicy fantastyki, ponieważ zaszczyci nas Lewis Trondheim, który jest autorem Alieena. Kondycję literatury, która wydaje się nieco niepewna w świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie, omówi krytyk literacki i dziennikarz – Pierre Assouline.

Stałymi gośćmi na warszawskich targach są przedstawiciele Belgii, Czech, Słowacji, Rosji, Niemiec, Białorusi, Ukrainy, Szwajcarii, Słowacji, czyli państw usytuowanych w większości w bardzo bliskim sąsiedztwie Polski. W maju br. będziemy mieli okazję powitać także reprezentantów Szwecji oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Zgodnie z tradycją to piątek będzie dniem Książki Akademickiej i Naukowej. W programie na ulubiony dzień większości Polaków został zaplanowany cykl wykładów, w których wezmą udział największe autorytety Państwowej Akademii Nauk. Nie zabraknie oczywiście konkursu ACADEMIA, który stanowi niezmienną stałą projektu kilku ostatnich edycji WTK. Na jego zwycięzców czekają: Nagroda Główna, Nagroda Rektora Politechniki Warszawskie – najlepsza książka techniczna, mająca dydaktyczny charakter, Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego – najlepsza pozycja w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.

Sobota to dzień reportażu. Warto wspomnieć, że z Warszawskimi Targami Książki jest związana Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za literacki reportaż. Jej celem jest oczywiście promocja najwybitniejszych publikacji z tej dziedziny w połączeniu z działaniem o charakterze edukacyjnym, dotyczącym twórczości Ryszarda Kapuścińskiego.

Na tegorocznej edycji WTK nie zabraknie też atrakcji dla dzieci – w końcu należy propagować wśród najmłodszych zalety płynące z czytania. Dla zorganizowanych grup dzieci przewidziane są lekcje na temat literatury oraz teatru, możliwość uczestnictwa w warsztatach, animacjach literackich, spotkania z autorami. W sobotę i niedzielę dzieci mogą przyjść z rodzicami bądź opiekunami. Wyjątkowe urozmaicenie z pewnością będzie stanowiła warszawska odsłona Festiwalu Literatury Dziecięcej.

Z dziedziny komiksu także została zaplanowana ciekawa reprezentacja autorów. Na spotkania i prezentacje dla miłośników gatunku są przeznaczone aż trzy dni. Będzie istniała także możliwość uzyskania graficznego upominku od ulubionego twórcy.

Polecamy!

Źródło: na podstawie materiałów prasowych (www.targi-ksiazki.waw.pl/dla-mediow/informacje-prasowe)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ