13 lutego „Światełko dla Prezydenta” i msza św. na koniec żałoby po Pawle Adamowiczu

Światełko dla Prezydenta i msza w Bazylice Mariackiej – te dwa wydarzenia odbędą się w miesiąc po zamachu na Pawła Adamowicza, czyli w środę 13 lutego. Będzie to ostatni dzień żałoby po zamordowanym Prezydencie Gdańska. W nocy z 13 na 14 lutego z gdańskich ulic znikną flagi przewiązane kirami, a opuszczone do połowy flagi na masztach wrócą na swoje miejsce.

13 stycznia podczas “Światełka do nieba” gdańskiego finału WOŚP, Paweł Adamowicz został ugodzony nożem. Ciosy zadane przez zamachowca okazały się śmiertelne. Prezydent Gdańska zmarł dzień później w szpitalu. Scena, na której został zaatakowany Paweł Adamowicz, ustawiona była nieopodal Targu Węglowego, na ul. Bogusławskiego, tuż przy Złotej Bramie. Dokładnie w tym samym miejscu, w środę 13 lutego, miesiąc po ataku nożownika, odbędzie się “Światełko dla Prezydenta”. Wydarzenie, w trakcie którego zaplanowano dwa przemówienia, rozpocznie się o godz. 19.40. Głos zabierze Aleksandra Dulkiewicz, która pełni obowiązki prezydenta Gdańska oraz brat zamordowanego prezydenta – Piotr Adamowicz. Następnie ulicami Tkacką i Piwną uczestnicy wydarzenia mogą przejść razem do Bazyliki Mariackiej na mszę świętą w intencji śp. Prezydenta Gdańska.

Msza w Bazylice Mariackiej

 Msza święta rozpocznie się o godz. 20.30. Poprowadzi ją ks. prał. Ireneusz Bradtke – proboszcz świątyni, w której na zawsze spoczęły prochy tragiczne zmarłego Prezydenta Gdańska.

– Miasto Gdańsk poprosiło mnie o odprawienie mszy za spokój duszy Pawła Adamowicza – mówi ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej. – Zapraszam do udziału w niej każdego, kto czuje potrzebę wspólnej modlitwy.

Kończymy żałobę. Znikną flagi z kirami

W nocy z 14 na 15 stycznia 2019 r., na znak żałoby, wywieszono w naszym mieście 1260 flag (630 gdańskich flag z kirem i 630 narodowych). W nocy z 13 na 14 lutego rozpocznie się demontaż flag. Tej samej nocy podniesione zostaną maszty flagowe.

– Czeka nas sporo pracy tej nocy, nie jest wykluczone, że prace będą kończone z 14 na 15 lutego – mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Księgi kondolencyjne

Księga kondolencyjna, która znajduje się w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1 będzie dostępna dla wpisujących do 13 lutego.

O jeden dzień dłużej – do 14 lutego, dostępna będzie internetowa księga kondolencyjna, które znajduje się na naszym portalu. Kondolencje wpisało w niej ponad 30 tys. osób.

Europejskie Centrum Solidarności zdecydowało, że ich księga kondolencyjna dostępna będzie dopóty, dopóki będą pojawiać się w niej wpisy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ