Zmagania „Idy” z Oscarem

Przy okazji 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbyło się spotkanie z twórcami filmu „Ida”. Dzieło będzie walczyło o nominację do największej nagrody kinematografii – Oscara. W tym roku konkurować będzie z 62 filmami z całego świata, w tym 22 z Europy. Dodatkowo musi przejść przez trzy etapy eliminacji.

esanok.pl

„Ida” została zgłoszona do konkursu w kilku kategoriach: Najlepszy Film, Reżyser, Scenariusz, Zdjęcia, Montaż i Aktorka Drugoplanowa. W tej ostatniej została nominowana Agata Kulesza, która zagrała Wandę, ciotkę Idy. – Mimo, że rola Agaty nie jest drugoplanowa, tylko równoznaczna, a niektórzy mówią nawet, że ciężar filmu spoczywa właśnie na niej,  myślę, że szanse na zwycięstwo są większe niż w ubieganiu się o nagrodę za rolę pierwszoplanową – mówi Ewa Puszczyńska, producent.

„Ida” została wyróżniona przez wielu zagranicznych dziennikarzy, a w kinach m.in. amerykańskich i francuskich odniosła sukces kasowy. Zdobyła też liczne nagrody, jak na przykład „London Film Festival”, czy „Orły 2014”.

– Gdybym dostała Oscara, to byłby cud i nie wiem co bym zrobiła. Chyba zamknęłabym sie w domu i byłabym przerażona jak Wisława Szymborska, która dostała Nobla. Na razie zachowuję spory dystans – powiedziała Agata Kulesza, zapytana o swoje stanowisko w sprawie nominacji.

Czy „Ida” dostanie się do finałowej dziewiątki, a później piątki, która zostanie nominowana do Oscara? Przekonamy się o tym 15 stycznia. Gala wręczenia odbędzie się 22 lutego 2015 roku. Tymczasem można głosować na ten film w konkursie People’s Choice Award, w którym walczy o nagrodę publiczności. Głosy można oddawać pod adresem: http://www.europeanfilmawards.eu/en_en/peopleschoiceaward/vote.

Ada Koperwas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ