Zara ponownie oskarżona o plagiat

Ilustratorka i projektantka Tuesday Bassen  oskarża Zarę o plagiat. Wzory są tak podobne, że o zbiegu okoliczności nie może być może. Ostatnio podobne zarzuty postawił siecówce Kanye West oraz Olivier Roustening, dyrektor kreatywny Balmain, wcześniej o plagiat Zarę oskarżał Alexander Wang, Valentino i Givenchy.

zara plagiat

– Milczałam na ten temat, aż do teraz. Przez ostatni rok @zara kopiowała moje projekty. (…) Mój prawnik skontaktował się z Zarą, a oni dosłownie odpowiedzieli, że nie mam podstaw [do roszczeń], bo jestem niezależną artystką, a oni wielką korporacją i że zna mnie zbyt mało osób, by to miało znaczenie. Chcę wnieść oskarżenie, ale już sam ten list od prawnika kosztował mnie 2 tysiące dolarów. To beznadziejne i przygnębiające, że muszę wydawać praktycznie wszystkie pieniądze na bronienie tego, co prawnie należy do mnie – napisała projektantka.

27-latka współpracowała wcześniej między innymi z Urban Outfitters,Adidas i Nike, a jej prace na Instagramie śledzą ponad 123 tysiące osób. Z konsorcjum Inditex nie ma jednak żadnych szans.

Bassen poparło wielu artystów, jednak właściciele Zary najprawdopodobniej mają rację, z nimi nie wygra. Zdaniem przedstawiciela sieciówki, zarzuty projektantki nie znaczą nic wobec 98 milionów użytkowników, którzy co miesiąc odwiedzają stronę Zary.

Olivier Roustening miał na Zarę inny sposób.

-Coco Chanel powiedziała, że jeśli jesteś oryginalny, musisz być gotowy na to, że będą cię kopiować. Uwielbiam widzieć na wystawach Zary moje ubrania zmiksowane z Céline i Proenzą. Myślę, że to jest genialne. Że to nawet lepsze niż to, co sam robię – opowiada z jednym z wywiadów -Podoba mi się ich stylizacja i historia. Zawsze oglądałem okna wystawowe, ale to, co można tam zobaczyć teraz, to wyraz prawdziwego geniuszu. Sieciówki są szybkie, mają niesamowite wyczucie tego co i jak wybierać od projektantów. Naprawdę cieszy mnie to, że kopiuje się Balmain – gdy zrobiłem kolekcję Miami i użyliśmy do niej czarno-białej szachownicy, wiedziałem, że będzie też w Zarze czy H&M. Ale oni zrobili to w dość sprytny sposób – zmiksowali sylwetkę Céline z nadrukiem Balmain. Dobra robota! – dodaje Rousteing.

Ciekawe co na to Zara.

 ________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ