ZanzaMapp, aplikacja, która lokalizuje komary

Z komarami nie wygrasz, ale od teraz będziesz wiedzieć, jak ich unikać. Naukowcy z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza stworzyli aplikację, która wskaże nam, gdzie gromadzą się te krwiożercze owady i jak zapobiec niechcianym ukąszeniom. Działający od kilku dni program jest całkowicie bezpłatny i błyskawicznie zyskuje rzeszę fanów.

Źródło: ZanzaMapp.it

Rozprzestrzeniający się za sprawą komarów groźny wirus Zika sprawił, że naukowcy z całego świata po raz kolejny zaczęli zastanawiać się, w jaki sposób wygrać walkę z niebezpiecznymi owadami i uchronić się od ich ukąszeń. Włoski badacz Cesare Bianchi zaniepokojony tym, jak znikomy jest dostęp do informacji na temat występowania komarów, wpadł na pomysł stworzenia aplikacji, która miałaby stać się prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat występowania komarów oraz związanych z nimi zagrożeń.

ZanzaMapp została stworzona w ramach współpracy Wydziału Fizyki, Zdrowia Publicznego i Chorób Zakaźnych na uniwersytecie w Rzymie, a dzięki danym zdobytym od lokalnych władz, udało się pozyskać informacje o lokalizacji lęgowisk komarów i miejsc, gdzie najczęściej możemy je spotkać.

W pracę nad skutecznością aplikacji może i powinien zaangażować się jednak każdy z nas. Po tym, jak ukąsi Cię komar lub po prostu zauważysz irytującego owada, za pomocą urządzenia możesz przesłać informację o Twojej lokalizacji, a ewentualnie także zdjęcie, które pozwoli specjalistom zweryfikować gatunek danego owada. Pozyskiwane w ten sposób informacje są przetwarzane przez program, a następnie uwzględniane na ogólnodostępnej mapie. Im więcej danych uda się zdobyć, tym precyzyjniej określone zostaną strefy zagrożenia.

Źródło: ZanzaMapp.it

Pomysłowa aplikacja oferuje użytkownikom nie tylko mapę komarów, lecz także szczegółowe opisy różnych gatunków tych owadów i przenoszonych przez nie chorób oraz porady zapobiegające niechciany ukąszeniom. Twórcy aplikacji mają nadzieję,    że ze zgromadzonej wiedzy korzystać będą również miejskie organy administracyjne, które w ten sposób najlepiej ocenią, gdzie należy interweniować w celu pozbycia się insektów.

Teraz, gdy rozpoczął się sezon na komary, a także czas grillowania i letnich spotkań na świeżym powietrzu, aplikacja będzie stanie się nieoceniona.

Urządzenia dostępnego na stornie www.zanzamapp.it można używać na Androidzie, platformie iOS, Windows Phone oraz komputerach.


__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się  z ofertą naszego sklepu internetowego.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ