Zagraniczny savoir vivre

Nie podpalaj papierosa Hiszpanowi, nie śmieć przy Belgach i Holendrach, a gdy odwiedzasz Włocha, zawsze przynieś mu prezent. Tyle zasad do zapamiętania, a jednak odwiedzając inny kraj warto zapoznać się z obowiązującym tam savoir vivre’em i oszczędzić sobie wielu krępujących sytuacji.

vivre life4style

Wschód

Należy pamiętać, że w tej części świata stopa uważana jest za „najniższą” w sensie duchowym i trzeba uważać, aby nie dotknąć nią innej osoby. Jeśli do tego dojdzie, należy ją przeprosić, dotykając ręką jej ramienia, a następnie swojej głowy. Wskazywanie czegoś stopą, albo kładzenie stóp na krzesło podczas siedzenia, również jest niemile widziane. Jako przeciwieństwo nóg, głowa jest „najwyższą” strefą ciała, dlatego nikt nie powinien dotykać głów innych, aby ich nie naruszyć. Trzeba również uważać, aby nie siadać na poduszkach, które służą jako zagłówki.

Na Fidżi ludzie bardzo cenią sobie powitanie, dlatego nie należy się dziwić, jeśli przywitalny uścisk dłoni trwa bardzo długo, nawet całą godzinę.

W Nepalu, jeśli przejdziesz nad czyimiś wyciągniętymi nogami, możesz być posądzony o złe maniery, dlatego lepiej poczekać aż dana osoba je przesunie.

Przed odwiedzeniem japońskich łaźni, lepiej weź prysznic, jeśli nie chcesz być z nich wyproszony. Inne zakazy dotyczą jedzenia i picia na ulicy, to samo tyczy się publicznego wycierania nosa. Dużo uwagi należy znów poświęcić przywitaniu – należy pochylić się przed nowo poznaną osobą pod katem 30 stopni, ukłon powinien być niższy, jeśli osoba jest wysoko postawiona. Wchodząc do japońskiego domu, obowiązkowo należy zdjąć buty. Co ciekawe, zasada pierwszeństwa dla kobiet tutaj nie obowiązuje,  podobnie jak dawanie napiwków w restauracjach.

Zachód

Przebywając z Włochami, należy przyzwyczaić się do dużej wylewności i szerokich gestów.  Częste przytulanie się i całowanie nie jest tu niczym dziwnym czy krępującym.

Gdy jesteś w Wielkiej Brytanii i chcesz zamówić piwo, nigdy nie używaj do tego gestu dwóch wyciągniętych palców wierzchem dłoni do barmana, jeśli chcesz uniknąć bójki. Wierzch dłoni powinien być skierowany w twoją stronę, a wszystkie palce, nawet te zgięte, powinny być widoczne dla barmana, w przeciwnym razie, zwykłe zamówienie zamienia się w obraźliwy gest.

Potakując komuś polskim zwyczajem, w Grecji i Bułgarii, tak naprawdę zaprzeczamy swojemu rozmówcy, ponieważ nasze gesty wykonywane głową oznaczają tam zupełnie co innego.

Przychodząc punktualnie do Greka, Hiszpana lub Włocha, możemy zastaćgo zupełnie nieprzygotowanego, ponieważ spóźnianie się jest w tych państwach zachowaniem w dobrym tonie.

W Ameryce, na pytanie How are you? Należy odpowiedzieć po prostu I’m fine i nic więcej, nawet gdy rzeczywistość temu nie odpowiada. Zwrot ten jest jedynie grzecznościowym zapytaniem i nikt nie oczekuje szczegółowej odpowiedzi.

Ewa Szymańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ