Co powinnaś wiedzieć o endometriozie

endometrioza tekst life4styleEndometrioza jest chorobą, która w ostatnim czasie dotyka coraz więcej kobiet. Przysparza wiele bólu i cierpienia i staje się zmorą niejednej z nas. Zdarza się również, że przebiega bezobjawowo, a dodatkowo wcale nie jest łatwa do rozpoznania.

Z języka medycznego, endometrium oznacza błonę śluzową macicy. Endometrioza zatem, polega na rozrastaniu się komórek endometrium poza jamą macicy. Komórki te, reagują na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesięcznym kobiety, w wyniku czego dochodzi do przewlekłej reakcji zapalnej. Z każdym cyklem, zmiany endometrialne powiększają się, mogą też powstawać w nowych miejscach i powodować coraz gorsze objawy chorobowe. Często głównym objawem endometriozy jest silny, dokuczliwy ból. To schorzenie może prowadzić także do niepłodności i znacznie obniża jakość życia.

Ogniska endometriozy występują najczęściej w narządzie rozrodczym kobiety. Niestety, mogą się również rozprzestrzeniać na cały organizm i znaleźć sobie miejsce w jelitach, pęcherzu moczowym czy wyrostku robaczkowym. Sporadycznie mogą rozprzestrzenić się nawet na tak odległe organy jak płuca czy serce.

Do najczęstszych objawów endometriozy należą przewlekły ból w okolicach miednicy małej, bolesne krwawienia miesiączkowe oraz ból w trakcie lub po odbyciu stosunku płciowego. Mogą też występować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak wzdęcia i biegunka oraz problemy z układem moczowym – parcia naglące lub częstomocz. Zdarza się również, że mimo trwania choroby, nie występują żadne objawy, a ogniska endometriozy są przypadkowo wykrywane podczas kontrolnego badania ginekologicznego. Również stopień nasilenia bólu, nie świadczy o stadium choroby, często u kobiet z niewieloma zmianami endometriotycznymi jest on znacznie mocniejszy niż u pacjentek z daleko rozwiniętą chorobą.

Niestety, endometrioza to niezwykle tajemnicza choroba, której przyczyny nie są znane. Dodatkowo jest ona przewlekła i nieuleczalna. Główne zadania podczas leczenia to przede wszystkim zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa płodności i spowalnianie zmian endometriotycznych. Na walkę z bólem towarzyszącym endometriozie może mieć także wpływ odpowiednia dieta oraz wsparcie ze strony psychologa. Istnieją także przypadki, w których można podjąć leczenie chirurgiczne w celu usunięcia ognisk choroby. Ten zabieg to popularna w dzisiejszych czasach laparoskopia. Nie każda kobieta może jednak być poddana tej metodzie, a dodatkowo nie gwarantuje ona, że choroba nie wróci. Bardzo częstą metodą łagodząca ból związany z endometriozą jest zażywanie leków antykoncepcyjnych.

Pomimo wprowadzania nowych leków łagodzących objawy endometriozy, jest ona wciąż niezwykle uciążliwą chorobą i często uniemożliwia korzystanie ze wszystkich uroków życia.

Dominika Dębicka  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ