Właściwości kasztanowca

Coraz częściej zwracamy się w kierunku naturalnych metod leczenia i naturalnych kosmetyków. Kasztanowiec jest cennym surowcem zarówno pod jednym, jak i drugim względem. Wiele części tej rośliny zawiera składniki, które charakteryzują się pożytecznym działaniem. Najszersze zastosowanie mają kora drzewa i białe kwiaty kasztanowca.

Źródło: pixabay.comKasztanowiec zwyczajny pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, a w Polsce pojawił się ok. XVI wieku. Bardzo szybko zyskał na popularności, a do rozpowszechniania gatunku w dużej mierze przyczynił się król Stefan Batory. Polecił on ogrodnikowi zasadzić rośliny, które nazywano wówczas  „stroynymi kaśtańcami”.

Oprócz kwiatów i kory kasztanu, cenne substancje zawierają także nasiona tego drzewa, jego niedojrzałe owoce oraz liście. Są to m. in. fenolokwasy, flawonoidy, garbniki i kumaryny. We wszystkich częściach rośliny są obecne saponiny triterpenowe,  a wśród nich cenna escyna. Jest to substancja, która charakteryzuje się m. in. działaniem przeciwzapalnym, poprawia krążenie krwi, zmniejsza obrzęki i łagodzi ból.

Właściwości lecznicze rośliny zostały dostrzeżone już w starożytności. Zapalenia jelit czy krwawienia z macicy były leczone prażonymi kasztanami. Z kwiatów kasztanowca przyrządzano herbatę na przeziębienia, a z kory przygotowywano przetwory. Już wtedy przyjęło się, że największy wpływ rośliny jest widoczny w działaniu na układ naczyniowy. Drzewa te mają właściwości rozrzedzające krew, dzięki czemu opóźniają jej krzepnięcie. Stąd przepływ krwi jest o wiele sprawniejszy. Leki z kasztanowców stosowane są również przy takich przypadłościach jak: zapalenie wątroby, obrzęki płuc, mózgu, krwiaki i odmrożenia czy cellulit. Kasztany mogą być używane także jako środek zapobiegający szkodliwemu promieniowaniu. Brązowe owoce dobrze jest umieszczać w sąsiedztwie urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Należy jednak pamiętać, aby wymieniać je co dwa tygodnie na nowe.

Tak jak w każdym przypadku są pewne przeciwskazania w kuracjach kasztanowcem. Wytworzonych z niego preparatów nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z niewydolnością nerek. Nie należy spożywać części kasztanowca w postaci surowej, ponieważ zawiera eskulinę. Jest to substancja, która może nam zaszkodzić. Kurację wewnętrzną w każdym przypadku najlepiej jest skonsultować ze specjalistą, który wykluczy ewentualne przeciwskazania.


 Źródło: www.naturaity.pl

 ________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ