Właściciel Zary najbogatszym człowiekiem

Amancio Ortega, założyciel hiszpańskiej spółki Inditex, w której skład wchodzą m.in. Zara, Bershka i Stradivarius, został według magazynu Forbes najbogatszym człowiekiem świata. Majątek zgromadzony przez Ortegę przewyższył fortunę Billa Gatesa. 

Źródło: viral-feed.com

Tekstylny potentat objął na chwilę miejsce najbogatszego człowieka świata. Stało się to za sprawą piątkowego wzrostu cen akcji Inditexu, którego łączna wartość przekroczyła 80 mld dolarów. Wkrótce po tym, Microsoft wrócił na pozycję lidera giełdy, przez co jego właściciel Bill Gates zachował swój dotychczasowy tytuł.  Gates po raz pierwszy znalazł się na pierwszym miejscu listy najbogatszych ludzi Forbesa w 1995 roku. Zdaniem ekspertów obie spółki w najbliższych dniach będą wymieniać się pozycjami na rynku papierów wartościowych. Na niekorzyść Ortegi działa szacowanie majątków najbogatszych mieszkańców Ziemi przez magazyn Forbes w dolarze, w stosunku do którego euro stale traci na wartości. 

Inditex oparł swoją działalność na sieci dobrze połączonych etapów handlu – od projektu, przez produkcję i transport, po punkty sprzedaży bezpośredniej. Dzięki temu, marki wchodzące w skład spółki mogą szybko reagować na zmieniające się potrzeby konsumentów. 

Amancio Ortega rozpoczął swoją działalność w 1975 roku, zakładając wraz z żoną Zarę, która pierwotnie zajmowała się sprzedażą bielizny i szlafroków. Do dziś Ortega posiada 59% akcji Inditexu. Duża część spółki należy również do jego córki Sandry Ortegi Mery, która po rozwodzie rodziców i śmierci matki odziedziczyła jej udziały. Z majątkiem w wysokości 7.3 mld dolarów, Sandra jest na drugim miejscu listy najbogatszych osób w Hiszpanii.

____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ