Władimir Putin obiecuje “przejąć kontrolę” nad sceną hiphopową w Rosji

Jeśli czegoś nie można zatrzymać, trzeba nad tym przejąć kontrolę i Putin chce kontrolować raperów. 

Władimir Putin ma dość nieposłusznych raperów w swoim kraju. Prezydent Rosji doszedł do wniosku, że walka z niewygodnymi tekstami nie przynosi skutku, dlatego zamierza “stanąć” na czele nowej muzycznej fali.

Rosyjskie władze nie od dziś próbują uciszyć tych przedstawicieli rosyjskiego świata hip-hopu, którzy w swoich tekstach krytykują Kreml i działania prezydenta. Młodzi twórcy próbują w ten sposób walczyć z konserwatywnymi ideologiami, które wpływają niemal na każdy aspekt życia społecznego w Rosji.

View this post on Instagram

Уважаемый господин #Гамба! Примите поздравления с 60-летием. Многочисленные любители #дзюдо знают Вас как талантливого атлета, преданного высоким идеалам спорта и олимпизма, который немало сделал для развития и популяризации искусства единоборств. И конечно, для российских болельщиков Вы служите примером успешного, мудрого наставника, настоящего профессионала, умеющего настроить воспитанников только на победу. Не случайно, что именно под Вашим руководством отечественные борцы впервые в истории завоевали «золото» Олимпийских игр, а сегодня продолжают достойно выступать на самых престижных мировых состязаниях. Желаю Вам новых ярких достижений, здоровья и всего наилучшего. Владимир #Путин

A post shared by В.В. Путин (@putin.life) on

Organizacja Humans Rights Watch opisując rosyjską scenę hiphopową, używa sformułowania “zagrożone forum do wyrażania własnych opinii”, a ci artyści, którzy w swoich tekstach są krytyczni wobec władz, osądzani są o promowanie przemocy i zachęcanie młodych do sięgania po narkotyki. Pojawiają się też liczne doniesienia, że niektóre koncerty rapowe przerywane były przez agentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Putin stanie na czele nowego nurtu w rosyjskim hip-hopie?

Podczas ostatniej transmisji na żywo wyemitowanej przez agencję Reuters, prezydent Putin zapowiedział zmiany. Prezydent doszedł do wniosku, że odwoływanie koncertów i kolejne aresztowania nie przynoszą zadowalających efektów, dlatego “jeśli nie da się czegoś zatrzymać, trzeba przejąć nad tym kontrolę”. Administracja Putina i rosyjskie Ministerstwo Kultury ma rozpocząć pracę nad projektem, który “przejmie kontrolę nad hiphopową sceną i pokierują ją w nową, “lepszą” stronę.”

Walka Kremla z raperami zaostrza się po incydencie z udziałem popularnego w Rosji MC o pseudonimie Husky. Po tym, jak na jednym z jego koncertów odcięto zasilanie, artysta wszedł na dach samochodu, kontynuując swój występ do momentu, w którym nie został aresztowany. Kiedy nagranie z akcji trafiło do sieci, ruszyła lawina wsparcia, co po kilku dniach doprowadziło do szybszego zwolnienia z aresztu.

Problemy miała wcześniej też Pussy Riot, rosyjska grupa feministyczna, znana przede wszystkim z protestów politycznych i prowokacji obyczajowych. 21 lutego 2012 roku pięć członkiń grupy weszło do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i przed ikonostasem wykonała piosenkę “Bogurodzico, przegoń Putina”. Posypały się surowe kary. Za Józefa Stalina dwukrotnie postępiano znanego kompozytora Dmitrija Szostakowicza, a w 1967 roku Kreml w odwołał koncert The Rolling Stones. Skorzystała na tym Warszawa, gdzie odbyły się dwa koncerty legendarnej grupy. 

Putinowi najwyraźniej nie podoba się kierunek, w którym zmierza “rosyjska nowa fala”, a na jego playliście wciąż króluje track zatytułowany “My Best Friend is President Putin” z 2015 roku. Posłuchajcie przedsmaku “nowej odsłony” rosyjskiego hip-hopu.

“Pomysł Putina pokazuje, że władze boją się rapu”

Jedna z Rosjanek zapytana w ulicznej sondzie o pomysł prezydenta powiedziała, że “raperzy śpiewają o rzeczach, które wpływają na myślenie ludzi o rządzie”. – Pomysł Putina pokazuje, że władze boją się rapu.

A co jeśli raperzy mówią prawdę? – mówiła w rozmowie z dziennikarzem Associated Press. Z kolei zdaniem innej Rosjanki, “jest różnica między rapem amerykańskim a rosyjskim, który jest bardziej kontrowersyjny”. – Więc jeśli nasze władze chcą się tym zająć, to pozwólmy im – skomentowała.

fot. kadr z wideo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

455 More posts in Muzyka category
Recommended for you
Justin Bieber zostanie ojcem? Zaskakujący wpis muzyka!
Justin Bieber zostanie ojcem? Zaskakujący wpis muzyka!

Justin Bieber zaskakuje swoich fanów. Niedawno muzyk wyznał internautom, że jest w złej formie i...