Władimir Putin obiecuje “przejąć kontrolę” nad sceną hiphopową w Rosji

Jeśli czegoś nie można zatrzymać, trzeba nad tym przejąć kontrolę i Putin chce kontrolować raperów. 

Władimir Putin ma dość nieposłusznych raperów w swoim kraju. Prezydent Rosji doszedł do wniosku, że walka z niewygodnymi tekstami nie przynosi skutku, dlatego zamierza “stanąć” na czele nowej muzycznej fali.

Rosyjskie władze nie od dziś próbują uciszyć tych przedstawicieli rosyjskiego świata hip-hopu, którzy w swoich tekstach krytykują Kreml i działania prezydenta. Młodzi twórcy próbują w ten sposób walczyć z konserwatywnymi ideologiami, które wpływają niemal na każdy aspekt życia społecznego w Rosji.

View this post on Instagram

Уважаемый господин #Гамба! Примите поздравления с 60-летием. Многочисленные любители #дзюдо знают Вас как талантливого атлета, преданного высоким идеалам спорта и олимпизма, который немало сделал для развития и популяризации искусства единоборств. И конечно, для российских болельщиков Вы служите примером успешного, мудрого наставника, настоящего профессионала, умеющего настроить воспитанников только на победу. Не случайно, что именно под Вашим руководством отечественные борцы впервые в истории завоевали «золото» Олимпийских игр, а сегодня продолжают достойно выступать на самых престижных мировых состязаниях. Желаю Вам новых ярких достижений, здоровья и всего наилучшего. Владимир #Путин

A post shared by В.В. Путин (@putin.life) on

Organizacja Humans Rights Watch opisując rosyjską scenę hiphopową, używa sformułowania “zagrożone forum do wyrażania własnych opinii”, a ci artyści, którzy w swoich tekstach są krytyczni wobec władz, osądzani są o promowanie przemocy i zachęcanie młodych do sięgania po narkotyki. Pojawiają się też liczne doniesienia, że niektóre koncerty rapowe przerywane były przez agentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Putin stanie na czele nowego nurtu w rosyjskim hip-hopie?

Podczas ostatniej transmisji na żywo wyemitowanej przez agencję Reuters, prezydent Putin zapowiedział zmiany. Prezydent doszedł do wniosku, że odwoływanie koncertów i kolejne aresztowania nie przynoszą zadowalających efektów, dlatego “jeśli nie da się czegoś zatrzymać, trzeba przejąć nad tym kontrolę”. Administracja Putina i rosyjskie Ministerstwo Kultury ma rozpocząć pracę nad projektem, który “przejmie kontrolę nad hiphopową sceną i pokierują ją w nową, “lepszą” stronę.”

Walka Kremla z raperami zaostrza się po incydencie z udziałem popularnego w Rosji MC o pseudonimie Husky. Po tym, jak na jednym z jego koncertów odcięto zasilanie, artysta wszedł na dach samochodu, kontynuując swój występ do momentu, w którym nie został aresztowany. Kiedy nagranie z akcji trafiło do sieci, ruszyła lawina wsparcia, co po kilku dniach doprowadziło do szybszego zwolnienia z aresztu.

Problemy miała wcześniej też Pussy Riot, rosyjska grupa feministyczna, znana przede wszystkim z protestów politycznych i prowokacji obyczajowych. 21 lutego 2012 roku pięć członkiń grupy weszło do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i przed ikonostasem wykonała piosenkę “Bogurodzico, przegoń Putina”. Posypały się surowe kary. Za Józefa Stalina dwukrotnie postępiano znanego kompozytora Dmitrija Szostakowicza, a w 1967 roku Kreml w odwołał koncert The Rolling Stones. Skorzystała na tym Warszawa, gdzie odbyły się dwa koncerty legendarnej grupy. 

Putinowi najwyraźniej nie podoba się kierunek, w którym zmierza “rosyjska nowa fala”, a na jego playliście wciąż króluje track zatytułowany “My Best Friend is President Putin” z 2015 roku. Posłuchajcie przedsmaku “nowej odsłony” rosyjskiego hip-hopu.

“Pomysł Putina pokazuje, że władze boją się rapu”

Jedna z Rosjanek zapytana w ulicznej sondzie o pomysł prezydenta powiedziała, że “raperzy śpiewają o rzeczach, które wpływają na myślenie ludzi o rządzie”. – Pomysł Putina pokazuje, że władze boją się rapu.

A co jeśli raperzy mówią prawdę? – mówiła w rozmowie z dziennikarzem Associated Press. Z kolei zdaniem innej Rosjanki, “jest różnica między rapem amerykańskim a rosyjskim, który jest bardziej kontrowersyjny”. – Więc jeśli nasze władze chcą się tym zająć, to pozwólmy im – skomentowała.

fot. kadr z wideo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

508 More posts in Muzyka category
Recommended for you
Justin Bieber marzy o dziecku: „Pewnego dnia będę chodził na randki z córką”
Justin Bieber marzy o dziecku: „Pewnego dnia będę chodził na randki z córką”

Justin Bieber jest w szczęśliwym związku małżeńskim z Hailey Baldwin. Para wspiera się na każdym...