Wielokulturowe Street Party

zdjęcie do tekstu „Zakochaj się w wielokulturowej Warszawie!”, takie hasło głosi tegoroczna 7. już edycja wielokulturowego Warszawskiego Street Party. To festiwal uliczny, pełen zróżnicowanego tańca, mocnych kolorów oraz luźnej zabawy.

Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja poprzez taniec i muzykę kultur mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności imigranckich obecnych w Warszawie. Wartością tego wydarzenia są aktywni uczestnicy, tworzący wspólnie wielokulturowe bogactwo. W przygotowanie zaangażowanych jest wiele organizacji i instytucji promujących kultury społeczności, mniejszościowych, imigranckich oraz osoby bezpośrednio się z nich wywodzące, chcące zaprezentować swoje tradycje szerokiej publiczności.

Najważniejszym celem organizatorów Warszawskiego Street Party jest to, aby parada porównywalna do Karnawału w Rio de Janeiro czy Notting Hill Carnival w Londynie, stała się znaną wizytówką Warszawy. Niezwykłe zainteresowanie, jakim cieszyło się Street Party w poprzednich latach (wydarzenie jest organizowane od roku 2007), przekonało organizatorów, jak otwarci na bogactwo kulturowe są warszawiacy i jak ważna jest organizacja kolejnych edycji wydarzenia. zdj tekst sporteuro

Różnorodne pochodzenie mieszkańców stolicy składa się na barwną mozaikę kulturową, często niedostrzeganą czy niedocenianą w codziennym pośpiechu. Być może wspólna zabawa w sercu Warszawy połączy w tańcu i przy dźwiękach muzyki ludzi ciekawych świata, zafascynowanych jego różnorodnością, chcących go poznawać także dzięki rozrywce.

Street Party jak co roku rozpoczyna się wielokulturową paradą, która wyruszyła o godz. 13.00 z Placu Bankowego. Poprowadziły ją m.in. prezentujące różnorodne style warszawskie szkoły tańca oraz formacje muzyczne i taneczne. W trakcie marszu wesoła atmosfera udzielała się wszystkim zebranym. Ludzie tańczyli w rytm muzyki, która roznosiła się echem po zatłoczonych ulicach Warszawy. W strojach przeważały żywe, krzykliwe kolory: czerwień, złoto, pomarańcz i dużo błyszczących drobiazgów, przykuwających uwagę. 

Finałem parady było Miasteczko Wielokulturowe zbudowane na terenie Krakowskiego Przedmieścia – pomiędzy ulicą Miodową a Pałacem Prezydenckim. Tutaj od godz. 14.00 do 22.00 uczestnicy mogli wzbogacić swoje doświadczenia poprzez występy, pokazy i warsztaty w kilku miejscach miasteczka. Tradycyjnie przygotowana została także specjalna strefa zabaw dla dzieci. Wśród licznych stoisk organizacji pozarządowych, sklepów i restauracji było można posłuchać ciekawostek i popróbować potraw ze wszystkich zakątków świata.

M. Adamczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ