Teatr wychodzi na ulicę

Sezon ogórkowy – większość teatrów nie gra. Nie oznacza to jednak, że warszawiacy zostali pozbawieni jakiegokolwiek kontaktu ze sztuką teatralną. Jako że regularny repertuar powróci dopiero na jesieni, część teatrów zdecydowało się wyjść ze swoimi spektaklami na ulice i dać widzom możliwość uczestniczenia w plenerowych przedstawieniach.

teatry zda Life4style

Teatr Polonia i Och-Teatr już po raz ósmy organizują serię plenerowych spektakli, które odbywają się na placu Konstytucji (lipiec) oraz przed budynkiem Och-Teatru przy ulicy Grójeckiej (sierpień). Instytucje przygotowały repertuar, który składa się zarówno ze spektakli granych w sezonie, jak i premierę – „Jasia i Małgosię” Jana Brzechwy w reżyserii Adama Biernackiego. Inne przedstawienia, które będziemy mogli obejrzeć to między innymi „Starość jest piękna”, „Hej Joe!”, „Związek otwarty”, „Lament na placu Konstytucji” czy „Flamenco namiętne”. Przedsięwzięcie jest kierowane do każdego i ma na celu nawiązanie bezpośredniego kontaktu z widzem. Stawia na proste, mocno brzmiące słowo, a nie ma zjawiskowe efekty. Harmonogram spektakli można znaleźć na stronie internetowej Teatru Polonia i Och-Teatru.

 

Swój spektakl przygotował również Teatr Stara Sypialnia. Jest to kolejna edycja „Teatru na Leżakach nad Wisłą”. Pomysł teatru jest bardzo wakacyjny – na przedstawieniach nie obowiązuje elegancki dress code, wręcz przeciwnie – mile widziane są krótkie spodenki i drink w ręce. W tym roku będziemy mogli oglądać „Osmendeuszy” Mirona Białoszewskiego. Spektakl odbędzie się już 22 lipca w Pomoście 511.

 

Z kolei Teatr Baza przygotował plenerową ofertę dla dzieci. W lipcu i sierpniu będzie można znaleźć aktorów Bazy w różnych warszawskich (i nie tylko) parkach. Dla najmłodszych przygotowano kilka bajek i legend, które będzie można oglądać na świeżym powietrzu. Będą to między innymi „Legendy warszawskie”, „Lasse i Maja na tropie” i „Bajka o wróżce Matyldzie”.

 

Warto wybrać się również w środę na plac Defilad, ponieważ organizowane się tam cotygodniowe projekcje nagrań ze spektakli Teatru Rozmaitości Warszawa. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach Projektu Plac Defilad, który ma na celu przyciągnąć warszawiaków pod Pałac Nauki i Kultury i zmienić jego szarą okolicę w przestrzeń kulturalną. Organizatorzy będą wyświetlać największe sztuki TR Warszawa, między innymi: „Burzę”, „Krum” czy „2007: Macbeth”.

 

Poza mury teatru wyszedł też Teatr Dramatyczny z „Rekonstruktorem” oraz Teatr Syrena z „Trenerem życia”. Oba spektakle odbędą się we wrześniu w Amfiteatrze w parku Sowińskiego.

 

Wstęp na każdy ze wspomnianych spektakli jest wolny. Przedstawienia nie będą grane jedynie w dni deszczowe.

 

Aleksandra Supryn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ