Wakacje przyszłej mamy

Masz ochotę jeszcze przed narodzinami pierwszego dziecka wyjechać na wakacje i po prostu odpocząć? Zastanawiasz się, jak zaplanować urlop, by ani Tobie ani maleństwu nic się nie stało? Letnie miesiące napawają optymizmem, ale także troską o to, co wolno kobiecie w ciąży. 

Źródło: madrzy-rodzice.pl

Często kobiety spodziewające się dziecka rezygnują z urlopu czy dalszych wyjazdów. Obawiając się nieprzewidzianych sytuacji – decydują się na spędzenie wakacji w domowym zaciszu. Na szczęście jednak, nawet będąc w ciąży, można spakować plecak lub walizkę i upalne dni spędzić w magicznym miejscu. Wcześniej wystarczy się tylko odpowiednio przygotować.

W sytuacji, gdy wakacje przypadają na pierwszy trymestr ciąży warto wybrać niezbyt odległe miejsce np. pobliskie SPA. Pierwsze 13 tygodni ciąży to okres ochronny, dlatego np. zajęcia jogi można rozpocząć od 15 tygodnia. Gdy kobieta jest już w trakcie drugiego trymestru ciąży, czuje się dobrze i ciąża przebiega prawidłowo, można wybrać dalsze kierunki – z zastrzeżeniem podróży do krajów tropikalnych, gdzie występuje wysoka temperatura i inna flora bakteryjna. Podróż w te miejsca jest odradzana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne – mówi Katarzyna Płaza-Piekarzewska, położna z projektu edukacyjnego Zapytaj Położną, współpracująca z marką Dettol.

Krok 1. Skonsultuj się z lekarzem

Za najbardziej komfortowy okres na podróż dla kobiety spodziewającej się dziecka, uznaje się drugi trymestr. Jednak niezależnie od tego, w którym miesiącu ciąży jesteś, decyzję o urlopie podejmij wspólnie z lekarzem prowadzącym lub położną. To właśnie oni – na podstawie aktualnych badań i rozmowy – określi, czy wyjazd będzie bezpieczny dla Ciebie i maleństwa. Warto spytać również o lekarstwa, które powinnaś ze sobą zabrać, tak aby nie zaskoczyła Cię żadna sytuacja.

Krok 2. Wybierz cel podróży…

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie Ci podjąć w temacie podróży w ciąży, jest cel wyprawy. Marzą Ci się egzotyczne kraje? Przy wyborze miejsca, pamiętaj, że w ciąży możesz spokojnie wypoczywać, jednak… nie prażąc się na słońcu. Zmiana klimatu, sposobu jedzenia, a także temperatury będzie miała wpływ na Twoje i dziecka bezpieczeństwo. Dlatego też szerokim łukiem omijaj zbyt gorące czy zbyt zimne miejsca. Wysoka temperatura może być męcząca dla przyszłej mamy, powodując nawet omdlenia, zbyt niska zaś – może sprzyjać infekcjom.

Krok 3. …i środek transportu

Kobietom ciężarnym zdecydowanie bardziej poleca się krótkie podróże, podczas których znajdzie się okazja do rozprostowania nóg. Ze względu na  ryzyko wystąpienia zakrzepów, warto mniej więcej co godzinę lub dwie udać się na spacer, np. na postoju dla samochodów, korytarzu w pociągu czy po pokładzie samolotu. Dopływ krwi ułatwia również zginanie i prostowanie nóg. Jeśli jesteś w pierwszym lub trzecim trymestrze ciąży, pamiętaj, że – ze względu na duże zmiany ciśnienia – samolot nie będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Dodatkowo, można założyć specjalne rajstopy uciskowe. Lekarza warto zaś zapytać o leki wspomagające układ krążenia, które zmniejszą ryzyko zastoju krwi w naczyniach żylnych. Co ważne, niektóre linie lotnicze proszą o zaświadczenie lekarskie odnośnie braku przeciwwskazań do lotu. Warto o tym pamiętać i zapoznać się wcześniej z regulaminem linii lotniczych – dodaje Katarzyna Płaza-Piekarzewska.

Jeśli podróżujesz samochodem, nie zapomnij o zapinaniu pasów bezpieczeństwa! Dla wielu przyszłych mam jest to niewygodna konieczność. W sklepach jednak dostępne są specjalne adaptery, które zwiększą komfort i pozwolą bezpieczne udać się na wakacje.

Krok 4. Odpowiednio spakuj torbę, również tą podręczną

W podróż koniecznie zabierz ze sobą kartę ciąży i aktualne wyniki badań (w tym również badania krwi, moczu, USG i oznaczenie grupy krwi), jak również… adres najbliższej placówki medycznej od hotelu. W Twojej torbie podręcznej nie powinno zabraknąć wody i drobnych przekąsek, które uchronią Cię przed nudnościami czy osłabieniem. Do walizki schowaj zaś polecone przez lekarza leki i środki higieniczne, jak np. mydło antybakteryjne marki Dettol, które usuwa z rąk 99,9% zarazków, w tym bakterie E.Coli, salmonelli i wirusa grypy. 80% bakterii przenosi się na dłoniach, dlatego też tuż po przybyciu na upragniony wypoczynek i po powrocie z wycieczek, pamiętaj, aby dokładnie umyć ręce. Pomoże Ci to uniknąć ewentualnych problemów żołądkowych czy infekcji wirusowych. Nie można także zapominać o wodoodpornym kremie z wysokim filtrem, minimum SPF 30 z formułą przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Pamiętaj jednak – jeśli jesteś w ciąży powinnaś unikać kąpieli słonecznych!

__________________________________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ