[VIDEO] Muzułmańskie tancerki łamią wszelkie stereotypy

Wielokrotnie nagradzana tancerka i choreografka Amirah Sackett występuje w hidżabie, aby zmienić sposób myślenia o muzułmanach i złamać stereotypy dotyczące Islamu. Fot. Youtube / AJ+Grupa tanecznia 'We’re Muslim Don’t Panic’ sprawia, że widzowie nie tylko dają porwać się muzyce, lecz także zmieniają swoje wyobrażenia na temat konserwatywnych muzułmanek.

– Przemawiam poprzez amerykańską formę sztuki, którą jest hip-hop. Pokazanie kobiety, która jest prawie całkowicie zasłonięta i dostrzeżenie w niej siły i piękna, jest moim celem – mówiła w jednym z wywiadów Sackett.

Poprzez taniec Sackett potrafi nie tylko zdyskredytować negatywne stereotypy, lecz także wzmocnić pozycje amerykańskich muzułmanek, które regularnie stają się ofiarami dyskryminacji.

– Wybierając workowate ubranie, które nas całkowicie zakrywa, wysyłamy światu wiadomość, że nie chcemy zostać uprzedmiotowione – wyjaśnia artystka.

Tancerki występują w długich czarnych szatach, nikabach zakrywających ich twarze oraz chustach. Jedyną widoczną częścią ciała jest fragment twarzy i dłonie.

Khadijah, która jest jedną z tancerek, wyjaśniła swoje prywatne podejście do noszenia hidżabu.

– Noszę hidżab, bo lubię go nosić. Czuję się w nim tak samo piękna jak wtedy, kiedy go nie zakładam. Kiedy nie nosiłam hidżabu, poczułam, że chłopcy są mną bardziej zainteresowani i nie podobał mi się sposób, w jaki mnie traktowali. Teraz kiedy zaczęłam nosić hidżab zauważyłam, że zaczęli mnie bardziej szanować i patrzą na mnie, jak na normalną osobę – wyznaje Khadijah.

W czasach, gdy nienawiść i nietolerancja stały się częstym tematem dyskusji politycznych, praca Sackett i pozostałych tancerek jeszcze bardziej potrzebna. Kobiety pragną, by stereotypy dotyczące zasłaniania ciała oraz osób, które się na to decydują, zmieniły się. Po obejrzeniu zaledwie kilku sekund tańca, każdy zrozumie, że obraz bezbronnej i uciskanej muzułmanki zmuszanej do noszenia hidżabu, w przypadku tych kobiet jest całkowitym kłamstwem.

{youtube}MmOK37wcVbc|600|450|0{/youtube}

________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ