Uzależnienie od słodyczy

Uzależnienie od słodyczy to niestety często bagatelizowany problem. Na skutki jedzenia słodyczy nie trzeba długo czekać. Nadwaga, cukrzyca czy próchnica to tylko niektóre z niebezpieczeństw, zagrażających naszemu zdrowiu. Dlaczego tak często sięgamy po słodycze i jak uporać się z niezdrowym nałogiem?

Źródło: urodaizdrowie.pl

Jeżeli sięgamy po słodycze, nawet jeśli nie jesteśmy głodni, czujemy się słabo po posiłku lub mamy problemy zdrowotne ze względu na swoje nawyki żywieniowe, może to oznaczać uzależnienie od cukru. Zły nastrój i stres to najczęstsze przyczyny sięgania po słodycze. Po pewnym czasie nasz organizm zaczyna kojarzyć dobry nastrój ze słodyczami. Taki stan rzeczy spowodowany jest podwyższeniem poziomu glukozy we krwi, która z kolei odpowiada za wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Oznacza to, że w chwilach kryzysu nasz organizm będzie generował potrzebę sięgania po coś słodkiego. Na dłuższą metę proces ten może być nieprzyjemny w skutkach.

Co grozi osobom uzależnionym od słodyczy?

Zbędne kilogramy, nie są jedynym problemem osób uzależnionych od słodkości. Nadmierne przyswajanie cukru prowadzi do poważnych chorób układu krążenia, a przede wszystkim do cukrzycy. Popsute zęby to kolejny negatywny skutek objadania się słodyczami. Jeżeli sama myśl o wizycie u dentysty powoduje u ciebie strach, wykorzystaj swój lęk do walki z uzależnieniem. Taka terapia szokowa może okazać się bardzo skuteczna.

Jak więc walczyć z tym uzależnieniem? Jak zmniejszyć ilość cukru w codziennej diecie?

Działaj stopniowo

Drastyczne wyeliminowanie cukru z diety nie jest dobrym pomysłem. Należy rezygnować z cukru małymi kroczkami i eliminować po jednym słodkim produkcie tygodniowo. Przykładowo w pierwszym tygodniu spróbuj zmniejszyć ilość cukru dodawanego do kawy o połowę, natomiast w kolejnym tygodniu zrezygnuj z deseru po obiedzie. Małe zmiany pozwolą ci dłużej wytrwać w postanowieniu. Ostatecznie, twoje kubki smakowe będą się zmieniać i naturalnie będziesz odczuwać mniejszą potrzebę cukru. Czasami wystarczy unikać kontaktu ze słodyczami, aby przezwyciężyć potrzebę sięgania po nie.

Odżywiaj się regularnie

Ochota na słodycze pojawia się w wyniku obniżenia poziomu cukru we krwi. Staraj się więc o to, aby wahania poziomu glukozy były jak najmniejsze. Pomocne w tej kwestii będzie regularne spożywanie posiłków. Zadbaj, by twoja codzienna dieta była bogata w węglowodany proste, które stopniowo uwalniają glukozę do krwi, obniżając apetyt na słodkie przekąski.

Spożywaj produkty zastępcze

Energię możemy czerpać z owoców, produktów mlecznych, warzyw, a także produktów zbożowych. Jeśli potrzebujecie czegoś słodkiego, sięgajcie po  zdrową, dietetyczną żywność, bogatą w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze. Składniki te zapewnią uczucie sytości, zmniejszą skoki  poziomu cukru we krwi i jednocześnie ochotę na coś słodkiego. Owoce również znakomicie zastąpią słodycze.

Zacznij ćwiczyć

Każda aktywność fizyczna sprzyja poprawie przemiany materii i przypływie energii. Ruch poprawi twoje samopoczucie i nie będziesz już potrzebować wsparcia w postaci tabliczki czekolady. Poranny jogging, pływanie, fitness a nawet zwykły spacer to świetny sposób na rozpoczęcie dnia.

Jeśli nie masz silnej woli, czeka cię ciężka praca. Pamiętaj jednak, że twój wysiłek opłaci się. Zyskasz zdrowie, zgrabną sylwetkę, dobre samopoczucie i piękny uśmiech. Dobrze byłoby także popracować nad emocjami bo to one są często przyczyną i skutkiem niewłaściwego podejścia do odżywiania.  Polecamy książkę: „Jak ujarzmić emocje”. Ten światowy bestseller z pewnością poprawi twoją kondycję psychiczną  i pozwoli czerpać radość z życia.

Beata Mironow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ