Taniec leczy depresje?

Są naukowe dowody, na to, że taniec wzmacnia nasz mózg.

Fot. Michał Ramus

Będąc dzieci jesteśmy w stałym ruchu, jako młodzież i nastolatki sporo weekendowych wieczorów spędzamy na parkiecie. A z wiekiem – przestajemy pozwalać sobie na tego typu przyjemności. Zapewne z braku czasu, ze zmęczenia, bo nie wypada, bo…. każda wymówka jest dobra. Jak się okazuje – to spory błąd – badania pokazały, że taniec jest doskonałym lekarstwem dla naszego mózgu.

Badania pokazały, że taniec może angażować rozległe obszary kory mózgowej a także kilka głębokich struktur mózgowych. „Ostatni opisowy przegląd systematyczny tej terapii obejmował osiem badań, z których wszystkie wykazały zmiany w strukturze mózgu po zastosowaniu tanecznej terapii.” Te pozytywne zmiany dotyczyły obszaru odpowiedzialnego za kontrolę ruchu, pamięć, oraz komunikację pomiędzy dwiema półkulami.

Terapia tańcem to wykorzystanie ruchu do wzmocnienia naszej integracji ciała oraz umysłu, jak i zmniejszenia niepożądanych objawów, w niektórych przypadkach schorzeń psychicznych. Inaczej jest w przypadku terapii werbalnych. Terapeuci tańcem chcą nawiązać porozumienie ze swoim pacjentem, głównie na poziomie intuicyjnym. Sprawia to, że ciało w ruchu to jednocześnie nośnik terapeutycznych treści, ale także i ich bezpośredni odbiorca. 

Podobnie do bardziej tradycyjnych form psychoterapii, forma leczenia tańcem, stosowana może być na kilka różnych sposobów – łączyć może taniec i rozmowę, może także odbywać się w towarzystwie muzyki albo w totalnej ciszy. Niektórzy z terapeutów tańczą razem ze swoimi pacjentami, inni wolą jedynie ich obserwacje, a następnie w ten sposób odczytywać, co pacjent i jego mózg ma do przekazania. Zresztą ni ma idealnego rozwiązania i złotego środka – jeżeli terapia związana jest z tańcem, wszelkie metody są skuteczne.

Jedno z przekonujących badań, które wspiera ideę terapii tańcem, zidentyfikowało oraz zbadało unikalne zestawy ruchowych elementów. Mogą one wywoływać uczucie smutku, szczęścia, strachu albo gniewu. Eksploracja zupełnie nowych ruchów może doprowadzić pacjentów do nowych uczuć i emocji, a także ułatwić dostrzeżenie dużo większego wachlarza swoich możliwości, głównie w trudnych sytuacjach. Niektóre z nowych bądź starych wzorców ruchowych mogą przywołać i przypomnieć stłumiony materiał emocjonalny. Co pomaga osobom, które zmagają się z problemami psychicznymi. Pomaga w dużo lepszym rozumieniu siebie oraz swojego otoczenia.

Skojarzenia między emocjami oraz poszczególnymi sekwencjami ruchowymi w przeszłości były wykorzystywane, by diagnozować lub rozpoznawać emocje. Współczesna nauka idzie jednak dalej do przodu, i szuka nowszych ruchowych recept, by poprawić stan psychiczny.

Nie zapomnijcie o tańcu!

Źródło: https://www.national-geographic.pl/

Zobacz także:

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ