slaw mroz tekst

Tango bez Mrożka

slaw mroz tekstPiętnastego sierpnia bieżącego roku zmarł w Nicei w wieku osiemdziesięciu trzech lat Sławomir Mrożek. Wybitny pisarz, prozaik, felietonista oraz rysownik. Autor dramatu Tango, który przyniósł mu międzynarodową sławę i nieśmiertelność jako twórcy.

Życie.

Autor Tanga był dwukrotnie żonaty, miał też kilka przyjaciółek, które towarzyszyły mu przez krótki okres czasu. Jego pierwszą żoną była malarka Maria Obremba. Kilka lat po jej śmierci ożeniła się powtórnie z meksykanką Suzaną Osorio Rosas.

Na początku lat sześćdziesiątych pisarz wyemigrował z Polski. Mieszkał między innymi w Paryżu, Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych powrócił do Polski. Po powrocie miał udar mózgu, który spowodował afazję. Jej skutkiem była niemożność mówienia oraz pisania. W powrocie do stanu zdrowia po chorobie pomogła Mrożkowi kilkuletnia rehabilitacja, która przyczyniła się do powstania autobiografii autora.

Pod koniec życia poeta wyemigrował do Francji, zamieszkał w Nicei, ponieważ odpowiadał mu tamtejszy klimat. Za zasługi autor otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był także honorowym obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa oraz Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Sztuka.

Urodzony dwudziestego dziewiątego czerwca tysiąc dziewięćset trzydziestego roku w Borzęcinie Mrożek zadebiutował w wieku dwudziestu lat jako rysownik. Trzy lata później rysunki zaczęły się  ukazywać w „Przekroju”. Poza rysunkami w tym samym czasie zadebiutował opowiadaniami literackimi, między innymi Opowiadaniem z Trzmielowej Góry. Pisarz zadebiutował, także sztuką, dramatem „Policja” w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym ósmym roku.

Jednak prawdziwy sukces przyniosło poecie „Tango”, które jest jak tango. Pełne emocji, jednak w tym wypadku nie takich jakbyśmy chcieli. Nie ma tu relacji między dwojgiem szczęśliwych ludzi jak w tańcu, w dramacie przedstawiony jest konflikt pokoleń. Coś co zawsze jest aktualne. „Tango” zostało przetłumaczone praktycznie na większość języków, jakimi posługują się mieszkańcy naszego globu. W Polsce jego premiera miała miejsce w czerwcu tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego piątego roku w bydgoskim teatrze znajdującym się przy ulicy Grodzkiej.

Ważniejsze opowiadania i dramaty autora to: „Opowiadania z Trzmielowej Góry” oraz „Półpancerze praktyczne” oraz „Policja”, „Tango”, „Emigranci” i „Miłość na Krymie”. Śmierć Sławomira Mrożka wszechstronnego poety to wielka strata dla polskiej kultury. Niezapomniany autor „Tanga” pozostanie w niej na zawsze.

Agnieszka Krakowiak, Foto: polskieradio.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ